Gazeta Wyborcza, marzec 1997

Za darmo w świat
PASZPORTY. Dzieci nie płacą

Boże, że też ja nie wiedziałam wcześniej - żaliła się starsza pani, która właśnie przeczytała informację nad okienkiem kasy wałbrzyskiego Biura Paszportowego. Od stycznia paszporty dla dzieci do lat 16 są bezpłatne.
- Córka w grudniu wyrobiła wnuczce paszport. Gdyby wiedziała, poczekałaby jeszcze miesiąc i nie musiałaby płacić - ubolewała.
- Od początku roku dzieci, które nie ukończyły szesnatu lat otrzymują paszporty bezpłatnie - powiedziała "Gazecie" Krystyna Skurasko, dyrektorka wałbrzyskiego Biura Paszportowego. - Wystarczy tylko uiścić opłatę skarbową, wynoszącą 1 zł 50 gr i po 14 dniach można się zgłosić po nowy paszport.
- Córka dowiedziała się w szkole, że w tym roku dają za darmo paszporty - mówi kobieta, która właśnie złożyła podanie. - Trzeba z tego skorzystać, bo to przecież oszczędność.
- Ustawa Rady Ministrów obowiązuje na czas nieokreślony - zapewniła dyrektor Skurasko. - Jednak niektórzy zachowują się tak, jakby się bali, że niedługo znów zaczniemy pobierać opłaty.
- Większość ludzi wie o zniesieniu opłat dla dzieci z prasy - poinformowano nas w kasie Biura. - Część osób dowiaduje się jednak dopiero na miejscu, z tablic ogłoszeniowych. Są wtedy mile zaskoczeni. Dotychczas za paszport dziecięcy trzeba było zapłacić 25 złotych.

BARD


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo