Gazeta Wyborcza, marzec 1997

Mariaż z rozsąkdu
WAŁBRZYCH. Łączenie szkół

- Najbardziej boimy się problemów wychowawczych - twierdzi Janina Prędka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. - Nie wiadomo jak ułożą się kontakty między licealistami a uczniami podstawówki.
Zarząd Miasta Wałbrzycha postanowił od 1 września przenieść V Liceum Ogólnokształcącego z budynku Zespołu Szkół Medycznych do Szkoły Podstawowej nr. 21 w dzielnicy Podzamcze. Ostateczne decyzje podejmie Rada Miasta.
- W naszej dotychczasowej siedzibie nie było najlepszych warunków - opowiada Prędka. - Liceum miało zaledwie siedem sal dla 300 uczniów. Szkoła Podstawowa 21 zapewni nam trzynaście klas, całe piętro.
- Podstawówka i liceum mogą przez kilka lat działać w jednym budynku - powiedział "Gazecie" Jerzy Wieczorek, rzecznik Prezydenta Miasta. - Jest niż demograficzny i nie powinno być większych problemów z nadmierną ilością dzieci. Radni na najbliższym posiedzeniu na pewno zatwierdzą projekt.
- Wszyscy rozumiemy, że liceum na Podzamczu być powinno - przyznaje Jadwiga Szwałek, wicedyrektor SP 21. - Jednak nie bardzo jest nam na rękę, że małe dzieci i prawie dorosła młodzież będzie się uczyć w jednej szkole. Pojawią się też kłopoty z planem zajęć na basenie i sali gimnastycznej. Musimy okazać dobrą wolę - zaznacza. - Liczymy też na to, że przy okazji remontów w salach liceum miasto przekaże jakąś kwotę i nam.
O przeniesieniu zadecydowały przede wszystkim to, że w jednej z największych dzielnic Wałbrzycha - Podzamczu, gdzie mieści się SP 21 nie ma żadnej szkoły średniej. Ponadto dotychczasowy budynek V L.O. nie należał do władz miasta.
- Planowana przeprowadzka spowodowała duże zainteresowanie naszym liceum - uważa Prędka. - Na kursy przygotowawcze chodzi wielu ósmoklasistów z Podzamcza, mamy też sporo podań o pracę od nauczycieli. Przydałby się jednak własny budynek - wzdycha.
- Za kilka lat, kiedy będzie wyż demograficzny i liczba dzieci w podstawówce wzrośnie, liceum otrzyma nowy, samodzielny budynek - zapenia Wieczorek.

Bartłomiej Dwornik


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo