Gazeta Wyborcza, kwiecień 1997

Jak ksiądz przy spowiedzi

- Chcielibyśmy, aby adwokaci mieli takie same prawa do zachowania tajemnicy zawodowej jak księża przy spowiedzi - komentował zmiany w kodeksie karnym Krzysztof Budnik, poseł Unii Wolności. - Podobne zasady powinny dotyczyć także dziennikarzy i lekarzy - dodał.
Podczas wczorajszego spotkania z wałbrzyskimi dziennikarzami poseł Budnik poruszał sprawy nowego kodeksu karnego, konstytucji i współpracy przygranicznej.
- W nowym kodeksie karnym brakuje ochrony tajemnicy wolnych zawodów - twierdzi poseł. - Sąd może nakazać ujawnienie informacji, jeśli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości. Staraliśmy się uchylić ten przepis, ale przegraliśmy. Unii wolności udało się za to przeforsować zniesienie kary śmierci - pochwalił się poseł.
Według Budnika zwiększenie uprawnień policji i sądów jest przedwczesne. - Ci ludzie nie mają odpowiedniego przygotowania - ostrzegał. - Istnieje ryzyko, że będą wykorzystywać swoje uprawnienia do prywatnych celów. Ponadto, blisko 70 proc. Polaków uważa, że wymiar sprawiedliwości jest skorumpowany.
Krzysztof Budnik określił nową konstytucję jako dobrą. - Francuzi zazdroszczą nam rozwiązań w temacie praw obywatelskich - ogłosił. - Równie wzorcowe są punkty dotyczące samorządów terytorialnych. Ważne też, że aborcja nie stała się problemem konstytucyjnym. Nawet Episkopat przyznał, że to sprawa sumienia.

BARD


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo