Gazeta Wyborcza, kwiecień 1997

Zdrowie z gór

Kuracjusze, którzy w tym roku pragnęliby zażyć odpoczynku w ciszy, spokoju i pod specjelistyczną opieką lekarską, mogą wybrać się na Ziemię Kłodzką w Wałbrzyskiem. W dziewięciu tutejszych uzdrowiskach działa ponad 50 sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych - od kardiologicznych, zajmujących się schorzeniami serca i układu krążenia, aż po gastrologiczne, leczące problemy z żołądkiem i wątrobą.
Chętni, którzy zdecydują się na kurację w sanatoriach Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich mogą liczyć na fachową obsługę pielęgniarek i lekarzy, nowoczesne urządzenia zabiegowe (od krio-, hydro- i elektroterapii po leczenie osteoporozy i wczesną rehabilitację) oraz na malownicze krajobrazy, źródła wód leczniczych i czyste powietrze Kotliny Kłodzkiej.
O miejsca w sanatoriach nie jest trudno. Poza osobami legitymującymi się skierowaniami Wojewódzkich Komisji Lecznictwa, uzdrowiska przyjmują kuracjuszy także na zasadach komercyjnych (pełna odpłatność). Każdy pensjonariusz traktowany jest jednakowo. W koszt tak zwanej osobo-doby wliczony jest dach nad głową, wyżywienie i pełna gama zabiegów leczniczych - kąpiele igliwiowe i borowinowe, bicze wodne, fizykoterapia, a nawet ultradźwięki.
Ceny kształtują się różnie. Podstawowym kryterium jest standard pokoju i termin pobytu. W sezonie, czyli od maja do września, doba spędzona w pokoju o standardzie podstawowym kosztuje od 38 zł w Przerzeczynie i Dusznikach do 65 zł w Polanicy. Za standard średni i podwyższony trzeba zapłacić kilkanaście złotych więcej. Osoby preferujące samotność mogą wybrać "kawalerki". Na taki luksus stać będzie jednak tylko najbogatszych. Poza sezonem (październik - kwiecień) ceny są mniejsze o około 10%.
Pokoje o standardzie średnim i podwyższonym, oraz apartamenty są wyposażone w łazienki, telewizory, lodówki i telefony. W "podstawowym" bywa różnie.
Poza usługami sanatoryjnymi kuracjusze mają możliwość korzystania z basenów, kortów tenisowych i całej gamy imprez kulturalnych - np. koncerty Orkiestry Zdrojowej w Dworku Chopina w Dusznikach, gdzie leczący się w 1826 roku Fryderyk dał dwa koncerty na cele dobroczynne.
Istnieje także możliwość wybrania się na atrakcyjną wycieczkę. Miejscowe biura podróży oferują kuracjuszom z Polanicy trzydniową wyprawę do Wiednia, a z Dusznik Zdroju można wybrać się dodatkowo do Pragi, Rzymu a nawet Paryża. Chętni mogą pojeździć konno w ośrodku "Panderoza" (możliwość nauki od podstaw), lub wziąć udział w pieszej wycieczce w góry. Niestety, w większości ośrodków za dodatkową przyjemność trzeba dodatkowo zapłacić.
Na zapalonych turystów czeka w Ziemi Kłodzkiej szereg ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć. Spragnieni mocnych wrażeń powinni wybrać się na przejażdżkę tzw. "drogą stu zakrętów" między Radkowem a Kudową i przy okazji zwiedzić rezerwat skalno-krajobrazowy Błędne Skały. Masyw Śnieżnika kusi miłośników przyrody jedną z najpiękniejszych w Polsce jaskiń - Jaskinią Niedźwiedzią niepodal Kletna, gdzie zobaczyć można zwisające ze stropu stalagmity, wystające z ziemi stalaktyty i przemykającego chyłkiem nietoperza. Koniecznie trzeba też odwiedzić Wambierzyce - miejscowość znaną w całej Polsce ze względu na największą, dostępną prez cały rok (oprócz poniedziałków) ruchomą szopkę, składającą się z 800 lipowych figurek. Osoby o słabych nerwach powinny trzymać się z daleka od Czermnej - wsi, w której przerażenie wzbudza kaplica wykonana z ludzkich czaszek i kości, pamiątek po szwedzkim potopie. Ostatecznie, zawsze można zdecydować się na pieszy rajd jednym z wielu malowniczych łańcuchów górskich.
Turnus w sanatorium trwa 24 dni, ale w drodze wyjątku można odpoczywać nieco krócej. Zależy to jedynie od woli zainteresowanego i grubości jego portfela. Lekarze twierdzą jednak, że kuracja powinna trwać minimum 21 dni, żeby dała efekt.

Bartłomiej Dwornik "Gazeta Wyborcza" oddz. Wałbrzych

Ceny sezonowe w ośrodkach ZUK:
Polanica Zdrój, uzdrowisko kardio- i gastrologiczne
.................pokoje 2-osobowe 65-75 zł/doba
.................pokoje 1-osobowe 73-80 zł/doba
szczegółowe informacje: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich Polanica Zdrój, Biuro Usług tel. (074) 680-370 (rezerwacja - 25% przedpłaty)
Kudowa Zrdój, uzdrowisko kardiologiczne
...............pokoje 2-osobowe 50-65-75 zł/doba
...............apartamenty 2-pokojowe 90 zł/doba
informacje: ZUK Kudowa Zdrój, Biuro Usług tel. (074) 661-313
Duszniki Zdrój, uzdrowisko kardiologiczne, gastrologiczne, reumatyczne, ginekologiczne i pulmonogiczne (choroby płuc)
.................pokoje 4-osobowe bez łazienki 38zł/doba
.................pokoje z łazienką, telewizorem (TV sat) i .................telefonem 80zł/doba
informacje: ZUK Duszniki, Biuro Usług tel. (074) 669-477
Ceny pozasezonowe:
Polanica...1-osobowe 65-75zł/doba, 2-osobowe 58-65zł/doba
Kudowa...2-osobowe 45-59-68zł/doba, apratamenty 81zł/doba
Duszniki...negocjacja cen

Pozostałe miejscowości:
BIELAWA:
Państwowy Zespół Prewentoriów...(074) 33-44-03, 33-42-24
leczy..górne drogi oddechowe, dzieci ze wskazań społecznych
Przy uzdrowisku działa przedszkole i szkoła (kl.1-3)
Dzieci z Wałbrzyskiego i ze wskazań społ. przyjmowane są bazpłatnie. Pozostałe płacą 9zł/doba
DŁUGOPOLE ZDRÓJ:
Uzdrowisko Lądek-Długopole...(074) 11-03-19
leczy..żółtaczka zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu pokarmowego.
ceny..40zł/doba (w sezonie letnim organizują kolonie)
JEDLINA-ZDRÓJ:
Uzdrowisko Szczawno-Jedlina...(074) 45-52-86
leczy..drogi oddechowe (pulmunologia)
ceny..patrz Szczawno Zdrój
PRZERZECZYN-ZDRÓJ:
Uzdrowisko Przerzeczyn...(074) 37-62-74
leczy..układ ruchu, choroby reumatyczne, nerwobóle, osteoporozę. Dodatkowo - rehabilitacja pourazowa
ceny..pokój 1-osobowy 40-48zł/doba, 2-osobowy 38-54zł/doba
ROŚCISZÓW:
Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy...(074) 36-53-11
Bezpłatne. Przyjmuje tylko osoby ze skierowaniami Poradni Przeciwgruźliczych.
SZCZAWNO-ZDRÓJ:
Uzdrowisko Szczawno-Jedlina...(074) 770-71
leczy..górne drogi oddechowe (m.in. astma), przewód pokarmowy, choroby nerek
ceny..standard podstawowy 45zł/doba
......standard średni 50zł/doba
......standard podwyższony 55zł/doba
......standard wysoki 60zł/doba
UWAGA! Sanatoria zastrzegają sobie możliwość zmiany cen


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo