Gazeta Wyborcza, maj 1997

Dla łysych i kudłatych
WAŁBRZYCH. Konstytucja w oczach "Solidarności"
Są 244 powody do odrzucenia konstytucji w referendum - przekonywał mieszkańców Wałbrzycha Tomasz Wójcik, przewodniczący Rady Regionalnej AWS. - Są to 243 artykuły i preambuła.
Blisko sto osób - głównie starszych - postanowiło wa wtorkowy wieczór spotkać się z przewodniczącym Wójcikiem. Szef Akcji na Dolnym Śląsku tłumaczył, dlaczego nie warto popierać konstytucji. - Preambuła rozpoczyna się jak przemówienie Komisarza Centralnego Partii, a opisany w niej bóg, to chyba jakiś pogański Swarożyc - mówił oburzony. - Na dodatek preambuła dzieli Polaków na wierzących i niewierzących. Dlaczego nie na łysych i kudłatych? - pytał.
Zastrzeżenia Wójcika wzbudza możliwość zaciągania przez Polskę kredytów zagranicznych. - Zamiast pożyczać pieniądze z NBP, trzeba będzie zaciągać kredyty w bankach komercyjnych - mówił. - A taki Bank Światowy pożyczy, ale postawi warunki. Na przykład każe zamrozić emerytury - straszył przewodniczący przybyłych na salę starszych wiekiem.
Zdaniem Wójcika niejasny jest zapis dotyczący wywłaszczenia. - Wywłaszczyć można "w celu publicznym". A celem publicznym może być dom publiczny - stwierdził. - Powinno być zapisane "dobro publiczne". Konstytucja może wprowadzić nieodwracalny i absolutny totalitaryzm.
- Wychowanie seksualne w szkołach jest w oparciu o domy publiczne - wołała zbulwersowana kobieta, wymachując wycinkiem z ogólnopolskiego dziennika, przedstawiającym ilustracje z podręcznika tego przedmiotu. - Prosze zobaczyć, to jest przecież obrzydliwe - Wójcik zobaczył, ale nawet nie skomentował.
- Jaką mam gwarancję, że nie zawiedzie mnie pan jak kiedyś Frasyniuk? - chciał wiedzieć starszy pan z dzielnicy Piaskowa Góra. - Czy zdradzę? Nie wiem - przyznał Wójcik. - Jestem tylko człowiekiem. Musicie mnie kontrolować.
Bartek Dwornik


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo