Gazeta Wyborcza, maj 1997

BIERZEMY PLECAK I W GÓRY
Pogranicze polsko-czeskie staje otworem dla turystów. Miłośnicy gór nie muszą tego lata obawiać się, że przejście szlakiem do Czech zakończy się zatrzymaniem przez Straż Graniczną.
Musimy jednak pamiętać, że na tzw. przejściach turystycznych należy okazać paszport. Bez względu na miejsce zamieszkania.
W Wałbrzyskiem istnieje jedenaście takich przejść. Lutynia-Travna czynne jest przez zały rok w godz. 6.00 - 22.00. Można je przekroczyć pieszo, na rowerze, nartach i wózku inwalidzkim. Podobnie rzecz ma się na przejściach Nowa Morawa-Stare Mesto i Niemojów-Bartosovice. Pieszo i na nartach przejdziemy do Czech w Zieleńcu. Tutejsze przejście Zieleniec-Masarykova Chata otwarte jest codziennie od 8.00 do 20.00.
Przejścia sezonowe, czynne od 1 kwietnia do 30 września - Jodłów-Horni Morava i Kamieńczyk-Mladkov Petrovikcy - pokonamy w godz. 8.00 - 20.00 na piechotę, albo rowerem. Z Dusznik Zdroju do Olesnic przejść można również na nartach, lub przejechać wózkiem inwalidzkim. Identyczne zasady obowiązują na przejściach Ostra Góra-Machowska Lhota, Głuszyca Górna-Janovicky i Łączna-Zdonov.
Miłośnicy weekendowych wycieczek mają do dyspozycji sobotnio-niedzielne przejście na Śnieżniku, czynne od 8.00 do 20.00.
Każde przejście jest dokładnie oznaczone. Z tablic informacyjnych dowiemy się szczegółowo kiedy i w jakich godzinach można z nich korzystać. Straż Graniczna zapenia, że przed przekroczeniem granicy nie trzeba czekać na funkcjonariusza. Jeśli mamy ważny paszport, możemy śmiało i bez obaw przejść do Czech. Wolno nam przenieść rzeczy osobistego użytku, oraz sprzęt turystyczny, pod warunkiem, że przyniesiemy go z powrotem. Stanowczo odradzamy lekceważenie tych przepisów - z reguły kończy się to mandatem.
Oprócz przejść turystycznych, w Dziewiętlicach, Nałkowie, Złotym Stoku, Lutynii, Nowej Morawie, Niemojowie i Mostopwicach istnieją także tzw. przejścia małego ruchu granicznego. Przeznaczone są one jedynie dla mieszkańców przygranicznych gmin. Możemy przejść tutaj od 6.00 do 22.00 na zwyczajny dowód osobisty, ale uwaga! Nie wolno tędy przenościć alkoholu.
Bartek Dwornik


« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo