Gazeta Wyborcza, czerwiec 1997

Ostrożnie, guma
WAŁBRZYSKIE. Jak się pozbyć starych opon
Do wałbrzyskich gmin trafiło w ubiegłym tygodniu pismo wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska sugerujące, jak pozbyć się uciążliwych opon. Można wysłać je pocztą do punktu utylizacji, jak zwykłą paczkę. Wystarczy tylko nakleić kartkę z adresem, zanieść do najbliższego urzędu pocztowego i uiścić stosowną opłatę.
- Zużyte opony smochodowe zajmują bardzo dużo miejsca - alarmuje Janusz Marlinga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska wałbrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Istnieje zagrożenie, że przestaną się mieścić na wysypiskach.
- Mieliśmy sygnały, że jest z tym problem - przyznaje Marlinga. - Dlatego zaczęliśmy szukać rozwiązania.
Rozwiązaniem są dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ekologicznym przerobem i utylizacją opon. Jedno z nich działa w Bolechowie koło Poznania, drugie w Gliwicach.
Można je tam dostarczyć osobiście, albo wysłać pocztą.
- Opona waży 5, albo i 10 kilo - przyopmina rozbawiony Mierzwa. - Wysyłać jedną, czy nawet cztery, to się po prostu nie opłaca.
- Wysłanie takiej przesyłki będzie kosztować od 7 do 12 złotych - powiedziała nam Halina Biziorek z Działu Paczkowego wałbrzyskiej poczty. - Opona pojedzie samochodem do Wrocławia, stąd pociągiem do wskazanego miasta. Kurier samochodem dostarczy ją do adresata.
- Za transport zapłacą gminy - podkreśla Janusz Marlinga. - Na razie jednak nie mam informacji czy któraś już się zdecydowała.
- Przyjmujemy każdą ilość opon - powiedziała "Gazecie" Marzanna Ślusarczyk z bolechowskiego przedsiębiorstwa. - Ale nie mogą mieć metalowej siatki w środku. Za kilogram opony płacimy 6 groszy.
Ani w Bolechowie, ani w Gliwicach nie mają jeszcze klientów z Wałbrzyskiego. Tymczasem niektórzy wzięli już sprawy w swoje ręce. - W Ciepłowodach rolnicy sami sobie radzą - powiedziała zadowolona Grażyna Hyla, kierowniczka gminnego Referatu Rolnego. - Tną i palą opony, więc się po gminie żadna nie poniewiera.
Bartek Dwornik--> 3 czerwca 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo