Gazeta Wyborcza, czerwiec 1997

Siedmioletni słowik
Premiera Teatru Lalek - w Wałbrzychu
W piątkowe popołudnie na deskach Teatru Lalek w Wałbrzychu zapanuje tajemniczy, wschodni nastrój. Wszystko za sprawą premiery andersenowskiego "Słowika".
Wałbrzyski "Słowik" ma nieco nietypową historię. Prace nad jego realizacją rozpoczęły się już siedem lat temu. Sam tekst jest rosyjską wersją bajki Andersena. Na język polski przetłumaczyli go Elżbieta i Eugeniusz Koterlowie.
Część scenografii, jeszcze w roku 1990 wykonał nieżyjący scenograf wałbrzyskiego teatru Kazimierz Samołyk. Prace nad nią dokończył Stanisław Echaust. Podobnie rzecz ma się z muzyką. Kompozytorem był pierwotnie Zbigniew Karnecki. Ostatecznej aranżacji dokonał Maciej Kwinta. Reżyserem jest dyrektor wałbrzyskiego Teatru Eugeniusz Koterla.
Choć akcja dzieje się w starożytnych Chinach, nie brakuje aluzji do współczesności. A wzorowane na tradycyjnej poezji chińskiej piosenki spiewają bohaterowie wyposażeni w super nowoczesne gadżety - np. komórkowe telefony i aparaty fotograficzne. Więc dzieciom, które wolą "Star Trek" od baśni Andersena powinno się podobać.
Bartek Dwornik--> weekend 6 czerwca 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo