Gazeta Wyborcza, czerwiec 1997

Muzyczne mistrzostwa
WAŁBRZYCH. Szranki i konkury z batutą i humorem
Pan Schumacher bardzo chwalił naszą orkiestrę - cieszy się dyrektor Filharmonii Sudeckiej Józef Wiłkomirski. Nie idzie tu o Schumachera - mistrza Formuły I, ale mistrza batuty.
Dyrygenci z całego świata przyjechali do Wałbrzycha na Międzynarodowy Mistrzowski Festiwal Muzyczny i Konkurs Dyrygentów. - Dwadzieścia lat temu Szwajcar Richard Schumacher założył w Stanach Zjednoczonych towarzystwo promujące młodych, utalentowanych artystów - opowiada Józef Wiłkomirski. - Od tej pory, co roku, w różnych miastach świata organizowane są międzynarodowe kursy i konkursy dla młodych muzyków różnych specjalności.
Tegoroczny festiwal miał się odbyć w Sofii, jednak zimowe rozruchy polityczne w Bułgarii zmusiły organizatorów do zmiany planów. - Z propozycją zwrócili się do nas. To wielki zaszczyt i komplement dla Filharmonii - podkreśla Wiłkomirski. - Nasza orkiestra jest znana w Europie, a dzięki niej znany jest również Wałbrzych. Szkoda tylko, że władze miasta tego nie doceniają - ubolewa dyrektor.
Festiwal rozpoczął się wczoraj (5 czerwca) o godz. 19.00 koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Schumachera. W programie znalazły się utwory Mendelssohna, Beethovena, Schumanna i Chopina.
Jutro (7 czerwca) o 19.00 w sali Filharmonii z recitalem fortepianowym wystąpi Yoshimi Inoue z Japonii, laureat ubiegłorocznego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego. 12 i 13 czerwca od 19.00 prezentować się będą uczestnicy konkursu dyrygenckiego - Yosuke Funabashi, Nobukazu Kawai i Yukio Kusakawa z Japonii, Rosjanie Taghir Kamalov, Nicolai Rogotner i Jouri Tratchenko, Włosi Aldo Lombardi i Gian Luigi Zampieri, oraz Szabolcs Korkos z Węgier, Jugosłowianka Katarina Milosevic, Oleg Proskurnya ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcar Beat Santschi i Adolf Wutscher z Austrii. - Każdy wykona po dwa utwory z "żelaznego repertuaru" - zapowiada Wiłkomirski - uwerturę "Egmont" Beethovena i "Wolnego strzelca" Webera. Grać będzie oczywiście Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. - Możliwe, że dzięki temu w przyszłym sezonie zagramy kilka koncertów za granicą - marzy Wiłkomirski.
W niedzielę 15 czerwca przed wałbrzyską publicznością wystąpi japońska pianistka Atsuko Seta, która o godz. 19.00 zaprezentuje utwory Mozarta, Liszta, Chopina i Ginastrera. Na zakończenie Festiwalu raz jeszcze Orkiestrą Filharmonii dyrygować będzie Richard Schumacher. Usłyszymy utwory Griega i Beethovena.
- Termin festiwalu jest trochę nietypowy - przyznał Józef Wiłkomirski. - W czerwcu zazwyczaj nie gramy już koncertów, ale myślę, że niskie ceny biletów zachęcą melomanów do licznego przybycia.
Bilety można kupić w siedzibie Filharmonii Sudeckiej, przy ul. Słowackiego 5 w Wałbrzychu. Cena biletu normalnego to zaledwie 5 zł. Ulgowy kosztuje 2 zł. 50 gr. Wejściówka (uprawnia do stania i słuchania) tylko 1,50 zł.
Bartłomiej Dwornik--> 7 czerwca 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo