Gazeta Wyborcza, czerwiec 1997

Historyczne gwoździe
NOWA RUDA. Sztandar dla strażaków
Dziś (7 czerwca) noworudzka Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej zostanie uhonorowana uroczystym wręczeniem sztandaru. Goście wbiją w jego drzewce 63 pamiątkowe gwoździe.
- To druga, po świdnickiej, wyróżniona w ten sposób jednostka w województwie - podkreśla brygadier Zbigniew Szczygieł, z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Nadanie Sztandaru jest wyrazem wdzięczności za ofiarność i poświęcenie - tłumaczy Szczygieł. - Mieszkańcy postanowili w ten właśnie sposób podziękować strażakom.
Trzydziestu trzech strażaków z Nowej Rudy ma do dyspozycji trzy wozy bojowe, trzydziestometrową drabinę, oraz sprzęt do ratownictwa technicznego. Pod ich opieką jest miasto i gmina Nowa Ruda, oraz gmina Radków. Współpracują również z Czechami w ramach Systemu Wzajemnej Pomocy. - To wszystko są tereny górzyste - przypomina Szczygieł. - W zimie strażacy muszą sobie z tym radzić, i radzą.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 w noworudzkim Rynku wbiciem w drzewiec sztandaru 63 okolicznościowych gwoździ z wygrawerowanymi nazwiskami gości i fundatorów. Będzie wśród nich m.in. starszy brygadier Jerzy Michałowski, dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa, który reprezentować będzie Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego PSP. - To element tradycji i kawałek historii - podkreśla komendant Szczygieł. - Za dzwadzieścia lat przyjemnie będzie przeczytać, kto był dzisiaj komendantem, wojewodą albo posłem.
Gdy gwoździe będą już zamocowane, sztandar zostanie poświęcony i odznaczony Złotym Medalem "Za Zasługi Dla Pożarnictwa". - W straży odznaczenia nadaje się sztandarom - informuje starszy kapitan Wojciech Miś z Komendy Wojewódzkiej PSP. - Jest to równoznaczne z odznaczeniem jednostki.
Podczas uroczystości Krzyże Zasługi, Dyplomy Komendanta Głównego PSP, Złote Znaki Związku i Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymają najbardziej zasłużeni strażacy z Wałbrzyskiego. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Mieroszowa.
Bartek Dwornik--> 7 czerwca 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo