Gazeta Wyborcza, lipiec 1997

Z buta do sąsiadów (z baseballem w kieszeni i w glanach)
W Wałbrzyskiem istnieje jedenaście granicznych przejść turystycznych i siedem przejść małego ruchu granicznego. Ponadto piechurzy mogą się przedostać do Czech przez cztery przejścia drogowe, gdzie odprawiani są także piesi.
Turystyczne przekroczenie granicy wymaga okazania paszportu. Nawet mieszkańcy przygranicznych gmin powinni być przygotowani na kontakt ze Strażą Graniczną. Przejścia usytuowane są na szlakach, więc napotkanie na nich sklepu, lub toalety graniczy z cudem. Od godz. 6.00 do 22.00, pieszo, na rowerze i wózku inwalidzkim przejdziemy do Czech na przejściach Lutynia-Travna, Nowa Morawa-Stare Mesto i Niemojów-Bartosovice. Posterunek Zieleniec-Masarykova Chata otwarty jest codziennie od 8.00 do 20.00.
Turyści, którzy odwiedzą Wałbrzyskie latem, mają do dyspozycji tzw. przejścia sezonowe, czynne od 1 kwietnia do 30 września. Jodłów-Horni Morava i Kamieńczyk-Mladkov Petrovikcy pokonamy w godz. 8.00 - 20.00 na piechotę, albo rowerem. Z Dusznik Zdroju do Olesnic można przejechać również wózkiem inwalidzkim. Identyczne zasady obowiązują na przejściach Ostra Góra-Machowska Lhota, Głuszyca Górna-Janovicky i Łączna-Zdonov.
Miłośnicy weekendowych wycieczek mają do dyspozycji sobotnio-niedzielne przejście na Śnieżniku, czynne od 8.00 do 20.00.
Każde przejście jest dokładnie oznaczone. Z tablic informacyjnych dowiemy się szczegółowo kiedy i w jakich godzinach można z nich korzystać. Straż Graniczna zapewnia, że przed przekroczeniem granicy nie trzeba czekać na funkcjonariusza. Jeśli mamy ważny paszport, możemy śmiało i bez obaw przejść do Czech. Wolno nam przenieść rzeczy osobistego użytku, oraz sprzęt turystyczny, pod warunkiem, że przyniesiemy go z powrotem. Stanowczo odradzam lekceważenie tych przepisów - z reguły kończy się to mandatem.
Oprócz przejść turystycznych, w Dziewiętlicach, Nałkowie, Złotym Stoku, Lutynii, Nowej Morawie, Niemojowie i Mostowicach istnieją także tzw. przejścia małego ruchu granicznego. Przeznaczone są one jedynie dla mieszkańców przygranicznych gmin. Możemy przejść tutaj od 6.00 do 22.00 na zwyczajny dowód osobisty, ale uwaga! Nie wolno tędy przenościć alkoholu.
Bartek Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo