Gazeta Wyborcza, sierpień 1997

Z Diory na bruk
DZIERŻONIÓW. Pada ostatni duży zakład w mieście

Do końca roku 500 z ledwie ponad 600 pracowników dzierżoniowskiej Diory otrzyma wypowiedzenia umów o pracę. - Firma ma kłopoty finansowe - tłumaczy prezes Janusz Mąkosa.
- Odpowiedź na pytanie "dlaczego" można zobaczyć w każdym sklepie elektronicznym - wyjaśnia prezes. - Jesteśmy zmuszeni dostosować wielkość zatrudnienia do wielkości produkcji.
Diora produkuje m.in. zestawy muzyczne i szuflady do kas fiskalnych. Wykonuje również usługi produkcyjne dla klientów z zewnątrz. - Sytuacja na rynku sprzętu elekrtonicznego gubi firmy europejskie - ubolewa Mąkosa. - Żaden europejski producent nie przetrwa, wszyscy mają kłopoty. Dlatego Diorze pozostaje działalność usługowa. Nie wiem jeszcze, co będzie z produkcją sprzętu muzycznego. Wszystko zależy od popytu.
- Dostaliśmy zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. Prawo każe nas poinformować na 45 dni przed wręczeniem wypowiedzeń - tłumaczy Irena Nafkręt, kierowniczka Rejonowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie. - Mamy nadzieję, że zwolnienia będą mniejsze. W poprzednich latach zapowiadali 2000 osób, a na bezrobocie szło 900. Prowadzimy rozmowy z zarządem spółki.
Wraz z RUP-em Diora stworzy system informowania zwalnianych pracowników o możliwości podjęcia innej pracy. - W Dzierżoniowie nie ma już innych dużych zakładów, które mogły by przyjąć naszych pracowników - przyznaje Mąkosa.
- Będziemy proponować pożyczki na założenie własnych firm, kursy zawodowe. Zasiłek to ostateczność - mówi Irena Nafkręt z RUP.
Prezes Mąkosa widzi szansę dla swoich pracowników w nowopowstałęj Specjalnej Strefie Ekonomicznej. - Tam ludzie będą mogli znaleźć pracę. Na to jednak potrzeba czasu.
Przed 1989 rokiem Diora zatrudniała kilka tysięcy ludzi. Jej wyroby znikały z półek, zanim się na nich pojawiły. Wieże z Diory, choć masywne i ciężki, służą bezawaryjnie do dziś w niejednym domu.
W rejonie Dzierżoniowa zarejestrowanych jest 12.448 bezrobotnych, z czego 5231 w samym mieście. Stopa bezrobocia na koniec czerwca wynosiła 28,8 procent i jest najwyższa w Wałbrzyskiem.

BARD, GP--> 19 sierpnia 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo