Gazeta Wyborcza, sierpień 1997

Remont na 350-lecie
ŚWIDNICA. Trwa renowacja Kościoła Pokoju
W XVII-wiecznym świdnickim Kościele Pokoju trwa remont drewnianych konstrukcji. Od 1992 roku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ze Świdnicy pomaga przy pracach niemieckie Centrum Rzemiosła i Ochrony Zabytków.
Kościół Pokoju pod wezwaniem Świętej Trójcy jest jednym z pięciu drewnianych kościołów, objętych pilotażowym programem Unii Europejskiej "Wood-Assess". Program oprócz Świdnicy obejmuje zabytkowe budowle w norweskim Lillehammer, szwedzkich miejscowościach Gavle i Sztokholm, oraz w Ebersbach w Niemczech. Jego celem jest renowacja i konserwacja dóbr europejskiej kultury niszczejących pod wpływem środowiska i złych technik konserwacji.
Pierwszy etap prac renowacyjnych w Świdnicy polegał na wykonaniu skomplikowanych pomiarów drewnianych elementów. - Mierzyliśmy m.in. stopień wilgotności i temperaturę drewnianych elementów, żeby ocenić jak warunki klimatyczne wpływają na drewno - tłumaczył Jan Henrikssen, chemik z Norweskiego Instytutu Badania Powietrza. - Na podstawie tych badań opracowaliśmy metody konserwacji. - Co roku do Świdnicy będzie przyjeżdżać specjalna komisja z Niemiec, żeby kontrolować postęp prac - zapowiedział inż. Manfred Gerner, kierownik Niemieckiego Centrum Rzemiosła i Ochrony Zabytków.
Do dziś, dzięki współpracy Centrum, szwedzkich i norweskich ekspertów, Generalnego Konserwatora Polski, prof. Andrzeja Tomaszewskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia i Stowarzyszenia Polskich Mykologów Budownictwa odrestaurowana została część wystroju wnętrza kościoła, trwają również prace przy naprawie dachu. Zakończenie wszystkich prac restauratorskich planowane jest na 2002 rok, kiedy Kościół Pokoju obchodzić będzie 350-lecie powstania.
W przyszłym roku zostaną wydane wyniki całego przedsięwzięcia. Na ich podstawie ma powstać program komputerowy, który posłuży do pomocy w zabezpieczaniu drewnianych budowli na całym świecie.
BARD

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo