Gazeta Wyborcza, wrzesień 1997

Wykorzystać zapał ludzi
WAŁBRZYCH. Kulturalny come back

Ponad rok wałbrzyskia Rada Miasta przygotowywała uchwałę o powołaniu do życia Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. - Jeszcze w tym roku ośrodek powinien rozpocząć działalność - przekonuje Bogusław Dyszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta.
Ostatni, niewielki ośrodek kultury, działający w dzielnicy Poniatów "padł" w 1994 roku. Wcześniej przestały istnieć placówki zakładowe, które w mieście dominowały. - W Wałbrzychu jest duże zapotrzebowanie na ośrodek, w którym mogą pokazać się amatorzy - podkreśla Elżbieta Łaganowska, inspektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. - W Wałbrzychu nie istnieje impresariat, który zajmowałby się twórczością amatorską - przyznaje Dyszkiewicz. - Chcemy, żeby ośrodek ich promował, bez względu na to, czy wyrosną z nich fwiazdy estrady, czy po kilku latach zajmą się innymi rzeczami.
Placówka powstanie w budynku Domu Spółdzielcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik" w dzielnicy Piaskowa Góra. - Rozmawialiśmy ze spółdzielnią i wszystko jest już załatwione - cieszy się Łaganowska. - Co nie znaczy, że Dom Spółdzielcy przestanie działać. Dotychczasowe zajęcia będal nadal prowadzone - zapewnia.
Wałbrzyski Ośrodek Kultury nie będzie ograniczał się do własnej siedziby. Filie powstaną w dzielnicach Biały Kamień - w dawnej siedzibie Domu Kultury kopalni Thorez i w Szkole Podstawowej nr 21 na osiedlu Podzamcze. - File działałyby w oparciu o własne możliwości - twierdzi Dyszkiewicz. - Utalentowanych ludzi w Wałbrzychu nie brakuje - podkreśla.
W najbliższym czasie Zarząd Miasta powoła kierownika ośrodka. Kandydaci będą musieli przedstawić własną wizję i pomysły na działanie ośrodka. - Chodzi o sposób realizacji regulaminu, który wyraźnie mówi o amatorskim ruchu artystycznym - tłumaczy inspektor Łaganowska.
- Należy wspierać wszystko co się rozwija, wykorzystać zapał ludzi - podkreśla Bogusław Dyszkiewicz. - Mamy w mieście mnóstwo hal, stadionów i klubów sportowych. Trzeba to w końcu wykorzystać.

Bartłomiej Dwornik--> 11 września 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo