Gazeta Wyborcza, październik 1997

Morderca zostawia ślad
WAŁBRZYSKIE. Sprawa zabójstwa studentów w Górach Stołowych
Dotarliśmy do osoby, która naprowadziła nas na ślad mordercy - podinsp. Janusz Bartkiewicz, naczelnik Wydziału Kryminalnego wałbrzyskiej KWP, uchyla rąbka tajemnicy w sprawie zabójstwa dwojga wrocławskich studentów w Górach Stołowych.
W śledztwie nastąpił zwrot i pojawiły się nowe wątki. - Jednak coś więcej będzie można powiedzieć dopiero po 10 października. Nie możemy ujawnić szczegółów z uwagi na dobro śledztwa - wyjaśnia Ryszard Tryszczyła, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Wałbrzychu.
Wiadomo już, że niepewny jest tzw. "wątek czeski". Czecha, którego widziano w pobliżu miejsca zabójstwa dwójki studentów zatrzymała i przesłuchała czeska policja. - Na podstawie przesłuchań ten wątek na razie zawieszamy - mówi Tryszczyła. - Nie można go wprawdzie wykluczyć, ale według naszych informacji, sprawcą jest Polak.
Studenci wrocławskiej Akademii Rolniczej, 22-letnia Anna K. (z Jastrzębia Zdroju w Katowickiem) i 25-letni Robert O. (z Międzylesia w Wałbrzyskiem) zastrzeleni zostali w połowie sierpnia na szlaku turystycznym do Karłowa. Szli na obóz. Ich ciała znaleziono ponad tydzień później.
Sobotnie "Fakty" pokazały przestraszonych mieszkańców Szczytnej w Wałbrzyskiem, którzy twierdzili, że widują człowieka pasującego do rysopisu zabójcy studentów. Alarmowali, że policja nic w tej sprawie nie robi.
- To nieprawda - kategorycznie zaprzecza Tryszczyła. - Redakcja "Faktów" już przygotowuje materiał prostujący te nieprawdziwe informacje.
- Poszukiwania trwają równolegle w Katowickiem, Wrocławskiem, Jeleniogórskiem, Legnickiem i Wałbrzyskiem - zapewnia podinsp. Bartkiewicz. - Szukamy wszędzie, gdzie tylko możemy zdobyć jakieś informacje.
- W Wałbrzyskiem bez przerwy pracuje kilkunastoosobowa grupa funkcjonariuszy z wydziałów kryminalnego i antynarkotykowego - podkreśla Tryszczyła. - Nie działają w jednej miejscowości. Nie mogą przecież siedzieć za biurkiem.
Zdaniem rzecznika wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sprawca brutalnego morderstwa zostanie ujęty.
Bartłomiej Dwornik--> 30 września 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo