Gazeta Wyborcza, październik 1997

Cykliści bez granic
LĄDEK ZDRÓJ. Pierwsza międzynarodowa trasa rowerowa
W poniedziałek został oficjalnie otwarty pierwszy odcinek międzynarodowej, Polsko-Czeskiej ścieżki rowerowej. 41-kilometrowa trasa prowadzi z Lądka Zdroju, przez Jawornik w Czechach do Otmuchowa w Opolskiem.
- Ścieżka jest częścią dużo większego projektu - opowiada Krzysztof Kornek z Urzędu Miasta i Gminy w Lądku. - W ciągu dwóch, trzech lat powstanie trasa Łużyce-Beskidy, prowadząca od Zgorzelca w Jeleniogórskiem, aż pod Kraków.
Prace nad powstaniem międzynarodowej ścieżki rozpoczęły się w marcu tego roku z inicjatywy Czechów. Pierwotnie jej otwarcie miało nastąpić 11 lipca, jednak w wyniku powodzi trzeba było przesunąć termin o ponad dwa miesiące. Koszt budowy i oznakowania pierwszego odcinka wyniósł około 12 tys. zł. Większość środków pochodziła z budżetów samorządów lokalnych.
- Trasa prowadzi malowniczymi terenami, pełnymi ciekawych zabytków - zachwala Kornek. - Zaczyna się na zabytkowym, lądeckim rynku, w Jaworniku biegnie przy zamku biskupów wrocławskich, dalej przez Paczków i nad jezioro Otmuchowskie.
Mieszkańcom gmin przygranicznych do przekroczenia polsko-czeskiej granicy wystarczy dowód osobisty. Rowerzyści z innych regionów będą musieli zabrać ze sobą paszport.
BARD--> 2 października 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo