Gazeta Wyborcza, październik 1997

Droga przez miasto
WAŁBRZYCH. Co czeka kierowców
Przez Wałbrzych, miasto wojewódzkie, prowadzi tylko jedna droga. Od wielu lat planowana jest budowa obwodnicy wokół miasta, część prac jest nawet ukończonych, ale na całą drogę trzeba będzie jeszcze conajmniej kilka lat poczekać.
Tymczasem automobiliści, którzy zdecydują się, lub po prostu muszą jechać przez Wałbrzych mają do dyspozycji biegnącą wzdłuż miasta, trzydziestoletnią drogę krajową nr 374. Jej przepustowość jest nieduża, czego dowodzą korki pojawiające się około godz. 10.00 i później, miedzy 14.00 a 15.30.
Stan nawierzchni nie jest wprawdzie rewelacyjny, ale nie trzeba się obawiać, że podwozie zostanie w jakiejś dziurze. - Przydałby się kapitalny remont nawierzchni - przyznaje Anna Porada, z-ca naczelnika Wydziału Funkcjonowania Miasta. - Problem w tym, że aby wykonać taki remont, trzeba wyłączyć drogę z ruchu, a to jest niemożliwe.
Pocieszeniem może być fakt, że na całej długości 374-ki nie ma szczególnie niebezpiecznych miejsc, obfitujących w wypadki i kolizje. Sygnalizacja świetlna działa sprawnie i przy odrobinie szczęścia można przejechać Wałbrzych na tzw. "zielonej fali". Niestety zimą mogą pojawić się nieprzyjemne niespodzianki. Kiedy temperatura waha się w okolicach zera, zamarzająca i rozmarzająca woda czasem rozsadza wiekowy asfalt i robi się nieprzyjemnie. Przy bardzo niskich temperaturach, kiedy zawiedzie sypana przez drogowców sól, można się również spodziewać wyłączenia sygnalizacji świetlnej na wzniesieniach.
Aktualnie na terenie miasta można napotkać tylko jeden objazd - samochody ciężarowe okrężną drogą kierowane są do Szczawna Zdroju. - Już niedługo utrudniony będzie także przejazd między dzielnicą Biały Kamień a Śródmieściem - zapowiada Porada. - Remontowany będzie wiedukt na ul. Wysockiego. Wprowadzimy tam wahadłową sygnalizację.
Ułatwieniem dla kierowców i odciążeniem dla miasta byłaby wspomniana obwodnica. Kilka odcinków już istnieje, ale nawet w WFM nie wiedzą, kiedy droga zostanie oddana do użytku. - Projekt finansowany jest z budżetu centralnego, który raz daje więcej, raz mniej pieniędzy - wyjaśnia Anna Porada.
Docelowo obwodnica ma okrążać Wałbrzych od strony Świebodzic, ulicami de Gaulla, Wieniawskiego, Sienkiewicza w Szczawnie Zdroju i estakadą wzdłuż ul. Wyspiańskiego. Przy ul. Żeromskiego ma powstać dwupoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowanie nad linią kolejową. W okolicach ul. Chrobrego, po wyburzeniu budynków będzie węzeł drogowy, z którego obowodnica przez ulice Sikorskiego, Moniuszki i Niepodległości doprowadzi do ul. Świdnickiej - wylotu na Kłodzko. Jeśli chodzi o objazd drugą stroną, sprawa wydaje się prostsza. Częściowo już wykonana ul. Uczniowska ma zostać połączona z ul. Noworudzką i Świdnicką i tym sposobem "zamknąć" otaczającą Wałbrzych drogę.
Bartłomiej Dwornik--> 9 października 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo