Gazeta Wyborcza, listopad 1997

Bach jako satyryk
Premiera w Tatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju

Na premierowe przedstawienie "Kantaty o kawie" Johana Sebastiana Bacha w reżyserii Roberta Skolmowskiego, ze scenografią Małgorzaty Słoniowskiej, zaprasza 15 listopada Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju. - "Kantata o kawie" jest unikatowa, ponieważ jest jedyną świecką kompozycją Bacha - podkreśla Stanisław Góra, prezes szczawnieńskiego Towarzystwa Muzycznego. - Kompozytor w satyrycznej formie pokazuje pojawiający się dopiero w Europie obyczaj picia kawy. Opisuje ludzkie słabości i ciekawostki związane z napojem, na którego punkcie ludzie wówczas wariowali.
Wątkiem przewodnim zkomponowanej w 1732 roku do tekstu poety Picandera kantaty są perypetie mieszczanina Pana Szlendriana. W tę rolę wciela się bas-baryton Józef Frakstein, który stara się wydać za mąż swą córkę Lisę, kreowaną przez sopran Agnieszkę Dondajewską. - Ojciec stara się przekonać córkę, że szybciej znajdzie kandydata na męża, jeśli ograniczy picie kawy, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji - opowiada Góra. - Tenor Kazimierz Myrlak będzie dowcipnie wszystko komentował, jako narrator.
Spektakl otworzy i zakończy II suita h-mol na flet i orkiestrę J.S. Bacha. Grać będzie Orkiestra Śląskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, oraz flecistka Wioletta Buraczewska.
Premiera planowana jest w sobotę 15 listopada o godz. 19.15 w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie. Na drugi spektakl Teatr zaprasza w niedzielę, 16 listopada o godz. 18.00. Bilety w cenie 15 złotych można kupić w Herbaciarni Teatralnej przy ul. Kościuszki 19 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 12.00 - 22.00.
W trakcie spektakli organizatorzy zapraszają na degustację kawy.
Bartłomiej Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo