Gazeta Wyborcza, listopad 1997

Pijesz - płacisz na leczenie
ŚWIDNICA. Jak zdobyć pieniądze na walkę z alkoholizmem
W Świdnicy wszystkie pieniądze uzyskane przez miasto z koncesji na sprzedaż alkoholu przeznaczane są na walkę ze skutkami pijaństwa.
Z koncesji na sprzedaż alkoholu do miejskiej kasy wpłynęło w tym roku ponad 180 tys. złotych. Decyzje o tym, na co wydawać pieniądze podejmuje Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Przede wszystkim prowadzimy działania profilaktyczne - mówi Dorota Szyłobryt, pełnomocnik prezydenta ds. przeciwdziałania alkoholizmowi. - W podstawówkach i szkołach średnich działają programy profilaktyczne "NOE" i "Elementarz". W ośrodkach i punktach konsultacyjnych prowadzimy terapie i rehabilitację dla osób już uzależnionych. Kierujemy też na leczenie odwykowe.
Miasto prowadzi również działalność informacyjną i edukacyjną. - W tym roku został wydany pierwszy informator, z którego świdniczanin może się dowiedzieć, dokąd pojść po radę i pomoc - podkreśla Szyłobryt. - Organizujemy też specjalne szkolenia dla nauczycieli.
W niedalekiej przyszłości ruszy też program mający na celu zapobieganie przemocy. Zwłaszcza w rodzinie. - W tej sprawie jest jeszcze dużo do zrobienia - przyznaje Dorota Szyłobryt. - Trzeba przeszkolić policjantów, zorganizować hostel dla ofiar przemocy, żeby je oddzielić od sprawców, zorganizować specjalny telefon zaufania i zaangażować prawnika - wylicza.
Efektywność działań komisji będzie można łatwo ocenić. Na początku każdego roku ogłaszane będą wyniki badań na temat obecnego stanu problemu alkoholizmu w mieście.
BARD--> 18 listopada 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo