Gazeta Wyborcza, listopad 1997

Burzliwy protest
ŚWIDNICA. Demolka w Szkole Podstawowej nr 10
To był protest przeciwko nauczycielom i szkolnej pani pedagog - zeznali po wytrzeźwieniu dwaj ósmoklasiści, którzy w poniedziałek zabarykadowali się w sali od biologii. Rozbili akwarium. Grozili, że się zabiją.
16-letni Andrzej i 15-letni Patryk zeznali, że wszystkiemu winna jest pani pedagog. - Zarzuciła im handel narkotykami na terenie szkoły - mówi podinsp. Stefan Jędrzejewski, zastępca komendanta świdnickiej policji. - A gdy chłopcy chcieli sprawę wyjaśnić, odmówiła spotkania z nimi.
Zdaniem policji, nie ma dowodów na to, że chłopcy byli dealerami.
- Kiedy nie udało im się dostać do pedagoga, poszli na miasto. Poprosili kogoś, żeby kupił im wódkę. Wypili ją i wrócili do szkoły - opowiada podinspektor Jędrzejewski. Jak później wykaże badanie krwi, Andrzej miał 2,13 promila alkoholu, a Patryk - 1,33. Weszli do klasy na drugim piętrze szkoły, wygonili na korytarz nauczycielkę i inne dzieci. Zamknęli się od środka. Kiedy zostali sami, zaczęli demolować klasę. Rozbili akwarium, poprzewracali ławki, powybijali szyby.
- Pod oknem stał tłum gapiów, dorosłych, którzy jeszcze ich zachęcali - opowiadają zbulwersowani pracownicy szkoły.
Negocjacji z pijanymi uczniami próbował ich wychowawca. Przez zamknięte drzwi. Potem do rozsądku starali się im przemówić policjanci. Bezskutecznie.
Kiedy woźny zaczął wyważać drzwi, Andrzej i Patryk zagrozili, że wyskoczą przez okno. Wtedy do akcji wkroczyli świdniccy strażacy.
Weszli do klasy po drabinie i złapali wandali. Policja zabrała chłopców, żeby wytrzeźwieli.
Sprawą Andrzeja i Patryka zajmuje się Wydział dla Nieletnich świdnickiego Sądu Rejonowego. Grozi im zarzut o celowe zniszenie mienia. Żaden z nich jak dotąd nie był karany, więc po przesłuchaniu obaj zostali zwolnieni do domów.
- Nie są to chłopcy kryształowi - przyznaje podinsp. Jędrzejewski - mają drobne rzeczy na sumieniu, ale nie zasłużyli sobie na poprawczak. To co zrobili jest naganne, ale część winy ponosi również szkoła.
Bartłomiej Dwornik, Grzegorz Piechota--> 21 listopada 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo