Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

Posterunek na kółkach
WAŁBZRYSKIE. Wspólna akcja policji i gminy
Policyjny objazdowy polonez już za dwa tygodnie zacznie patrolować podświdnickie wsie. Uzbrojony będzie w broń krótką i alkotest. Na wszelki wypadek każdy policjant będzie miał kamizelkę kuloodporną.
Tak Komendant Rejonowy Policji w Świdnicy i wójt gminy Świdnica chcą poprawić bezpieczeństwo na wsi. - Na 31 wsi i 15 tys. mieszkańców jest tylko pięciu dzielnicowych - mówi wójt Stanisław Wachowiak. - Dzielnicowi urzędują w Świdnicy i na wieś nie często zaglądali, bo samochodu nie mają.
- Jeszcze dzielnicowego nie widziałem - przyznaje sołtys Lutomi Marian Jędrzejczak.
Teraz się to zmieni, bo gmina przekazała komendzie 127 mln złotych na zakup radiowozu dla tzw. wiejskich dzielnicowych. To połowa wartości auta, resztę da Komenda Główna Policji. - Pieniądze pochodzą z koncesji na sprzedaż alkoholu na terenie gminy - tłumaczy wójt Wachowiak.
Co to będzie za radiowóz, wyjawił nam zastępca komendanta świdnickiej policji podinsp. Stefan Jędrzejewski. - Polonez Caro Plus z szybą osłaniającą kierowcę od pasażera, nowoczesną radiostacją, niezbędną latarką typu szperacz i bardzo przydatny na wsi alkotest - podkreśla podinspektor Jędrzejewski.
Standardowym wyposażeniem dzielnicowego będzie kamizelka kuloodporna, broń krótka, a w nocy nawet karabin. Policyjny posterunek na kółkach będzie patrolował stale wszytkie 31 sołectw. W większych wsiach, jak w Mokrzeszowie, Witoszowie czy Lutomi wójt z komendantem chcą uruchomić stałe dyżury policji, żeby ludzie nie musieli jeździć ze swoimi sprawami aż do Świdnicy.
- Np. w szkolnych świetlicach, albo remizach strażackich - rzuca wójt.
- Albo i u sołtysa, jak się zgodzi - proponuje komendant Jędrzejewski.
- Jestem za - deklaruje sołtys Jędrzejczak. - Dzieci by się z mundurem oswoiły, miałby kto je nauczyć tych zasad ruchu drogowego. Dzielnicowy mógłby też szybciej reagować na chuligańskie wybryki pod knajpami i na przemoc w rodzinie.
BARD, GP--> 27 listopada 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo