Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

Skierowali się do wałbzryskiej SSE
25 milionów marek zainwestuje niemiecka firma Petri w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Inwest Park" Sp. z o.o. Do czerwca Niemcy wybudują zakład, w którym pracę znajdzie conajmniej 350 osób.
Wałbrzyska strefa ustanowiona została w maju tego roku. Ma charakter rozproszony - składa się z czterech podstref: w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kłodzku i Nowej Rudzie. Wczoraj w podwałbrzyskim zamku Książ firma Petri, pierwszy inwestor w wałbrzyskiej SSE otrzymała zazwolenie na postawienie swojego zakładu. Niemcy wykupili 4,4 ha z blisko 260-hektarowej powierzchni strefy.
Niemiecka firma działa w branży motoryzacyjnej. Produkuje kierownice, poduszki powietrzne i elementy z tworzyw sztucznych. Jej odbiorcami są największe światowe koncerny samochodowe, m.in. Opel, General Motors i Honda. 70 procent części produkowanych w Wałbrzychu trafi do odbiorców krajowych. Reszta - do Europy zachodniej.
- Zakład w Wałbrzychu otworzymy w czerwcu, a produkcję uruchomimy w lipcu przyszłego roku - zapowiedział Andrzej Kosicki, członek zarządu Petri Sp. z o.o. w Wałbrzychu. - Docelowo zatrudnimy 350 osób. Pierwszych 150 pracowników już w marcu.
Kilkanaście osób, mieszkańców Wałbrzycha, od czerwca szkoli się w Niemczech. - To będzie przyszła kadra kierownicza - powiedział Kosicki.
Pełną zdolność produkcyjną zakład ma uzyskać w 2001 roku. Jak zapewniali przedstawiciele firmy, średnia płaca w ich przedsiębiorstwie może wynieść nawet dwukrotną średnią krajową. Ile dokładnie, nie powiedzieli.
Mirosław Greber, prezes wałbrzyskiej SSE zapowiedział, że jeszcze w tym roku można się spodziewać kolejnych inwestorów. - Negocjujemy trzy inwestycje. Dwie w Wałbrzychu, jedną w Dzierżoniowie. Jeśli dojdą one do skutku, pracę znajdzie ponad 1200 osób.
Greber zdementował informacje, jakoby duży, zachodnioeuroopejski koncern motoryzacyjny, z którym zarząd Strefy negocjował, miał się wycofać z rozmów. - Zanim zainwestują, sprawdzają też inne strefy, nie tyklo w Polsce -- wyjaśniał. - Na razie jednak nie zostaliśmy powiadomieni o zerwaniu negocjacji.
BARD--> 3 grudnia 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo