Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

Nie dla budżetu
WAŁBRZYCH. Sejmik chce więcej pieniędzy dla województwa
Sejmik Samorządowy Województwa Wałbrzyskiego negatywnie zaopiniował wczoraj budżet wojewody, ustalony jeszcze przez poprzedni rząd.
- Biorąc pod uwagę inflację, w przyszłorocznym budżecie będzie 18 procent mniej pieniędzy niż w tym roku - argumentuje Krzysztof Prędki, marszałek sejmiku. - Nie ma też środków na oddłużenie oświaty i służby zdrowia. Nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na restrukturyzację.
Wałbrzyskie dostanie ze skarbu państwa około 660 mln złotych. Budżet dla województw w tym roku opracowywany był na podstawie parametrów, takich jak liczba mieszkańców, czy ilość dróg. - Nie można traktować województw matematycznie - irytuje się Prędki. - Wiele województw, w tym i nasze, straciło na tym systemie.
Zdaniem Prędkiego rozwiązaniem byłoby przesunięcie środków pozabudżetowych z fundacji i agencji, do budżetu wojewody. - Można by wtedy lepiej przygotować wydatki na następny rok - argumentuje. - O środki z fundacji trzeba walczyć w Warszawie, a tak były by od razu w budżecie.
Decyzjza Sejmiku nie zablokuje przyszłorocznego budżetu dla Wałbrzyskiego. - Nasza opinia jest jednak informacją dla obecnych parlamentarzystów, na co powinni zwrócić uwagę podczas pracy w Warszawie - twierdzi Prędki.
BARD

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo