Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

Prezerwtywa z instrukcją
WAŁBRZYCH. Młodzież wyręcza ministra
Problem AIDS nie powinien być tematen tabu - twierdzą młodzi wałbrzyscy socjaldemokraci. - Trzeba ostrzegać ludzi przed zagrożeniem i uświadamiać, jak można go uniknąć.
Wałbrzyska Socjaldemokratyczna Frakcja Młodych podsumowała wczoraj (10 grudnia) wyniki opisywanej przez nas akcji "Międzynarodowy Dzień Walki z Aids" przeprowadzonej 1 grudnia w centrum miasta. SFM, wspomagana przez senatora SLD Ryszarda Gibułę, rozdała wałbrzyszanom prawie 1500 prezerwatyw i tyle samo ulotek na temat AIDS, przygotowaneych przez stowarzyszenie Monar i Terenową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Protestowali w ten sposób przeciwko wycofaniu wychowania seksualnego ze szkół. - Skoro ministerstwo nie ma zamiaru uświadamiać młodzieży, postanowiliśmy zrobić to sami - mówi Katarzyna Ukrzewska z SFM. - Ludzie przyjęli naszą akcję bardzo życzliwie - cieszy się Paweł Szybilski, przewodniczący Frakcji. - Nawet osoby starsze brały ulotki, a prezerwatyw zabrakło juz o 14. Nie spotkaliśmy się z żadnymi głosami krytyki.
W trakcie akcji pracownicy Sanepidu udzielali szczegółowych informacji na temat AIDS. - Ludzie najczęściej pytali gdzie i jak można się przebadać - opowiada Ukrzewska. - Chcieli też wiedzieć czy prezerwatywy mają instrukcję obsługi. Miały.
Socjaldemokraci już na styczeń planują kolejną akcję - tym razem chcą zbierać podpisy pod petycją o przywrócenie wychowania seksualnego do szkół. - Jeszcze nie wiemy, czy skierujemy ją do wojewody, czy też od razu do ministra Handke - zastanawia się Paweł Szybilski. - Jeśli to nie odniesie skutku, spróbujemy namówić specjalistów z Sanepidu i Monaru, aby w porozumieniu z dyrektorami wałbrzyskich szkół, prowadzili takie zajęcia poza programem nauczania.
Bartłomiej Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo