Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

A co Sędziak o powiecie?

- Ważne, żeby powstał silny system samorządności terytorialnej - uważa Jerzy Sędziak, prezydent Wałbrzycha. - Nie ważne czy będą to powiaty, czy samorządowe województwa.
Zdaniem Sędziaka, Wałbrzych na dobrą sprawę już część funkcji powiatu spełnia. - Takie obowiązki nakłada na nas Ustawa o dużych miastach - wyjaśnia prezydent. - Do reformy jesteśmy więc przygotowani.
Utrata statusu miasta wojewódzkiego nie powinna być dla Wałbrzycha tragedią. - Ucierpi na tym oczywiście prestiż miasta, ale poza tym niewiele się nie zmieni - twierdzi Sędziak. - Wrocław już dziś dominuje w makroregionie. Wałbrzych jest i nadal będzie centrum lokalnym.
Powiat Wałbrzyski powinien, zdaniem Sędziaka, składać się z obecnych Gmin Książańskich (Wałbrzych, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Czarny Bór, Szczawno Zdrój i Mieroszów), oraz gmin Świebodzice i Boguszów. - Mamy już dobre doświadczenia we współpracy w ramach Związku Gmin Książańskich, a moim zdaniem powiaty muszą być duże i ekonomicznie silne - wyjaśnia Sędziak. - Powiaty mniejsze niż 100 tys. mieszkańców będą słabe i niewydolne ekonomicznie.
Prezydent Sędziak najchętniej jednak widziałby Wałbrzych jako stolicę nowego, większego województwa sudeckiego, które powstać by miało z połączenia województw jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. - Gospodarczo, ekonomicznie i geograficznie nasze województwa są bardzo podobne - argumentuje. - Łatwiej więc byłoby o współpracę i integrację. Ale ma to sens jedynie wtedy, jeśli nowych województw miałoby być 25. Jeśli powstanie ich tylko 12, wtedy w grę wchodzi tylko duże województwo wrocławskie.
Bartłomiej Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo