Gazeta Wyborcza, grudzień 1997

Strefa rośnie
WAŁBRZYCH. Nowi inwestorzy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Firmy Grossmann Polska i BTR Automotive to kolejni, oficjalni inwestorzy w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Inwest Park". Wczoraj (22 grudnia) Rada Nadzorcza WSSE zaakceptowała ich wnioski o rozpoczęcie działalności w strefie.
Istniejąca od maja tego roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma charakter rozproszony - składa się z czterech podstref w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kłodzku i Nowej Rudzie. 2 grudnia pierwsze zezwolenie na inwestowanie w strefie otrzymała niemiecka firma Petri, produkująca kierownice, poduszki powietrzne i elementy z tworzyw sztucznych. Dwaj nowi inwestorzy również działają w branży motoryzacyjnej. Firma Grossmann Polska, produkująca elementy wykończenia wnętrz samochodowych, do końca 1999 roku zainwestuje w wałbrzyskiej podstrefie 6 mln zł. Już w przyszłym roku pracować w niej będzie 150 osób. Docelowo firma planuje zatrudniać 250 pracowników. Zakład w Wałbrzychu będzie pierwszą inwestycją firmy Grossmann GmbH poza granicami Niemiec.
Spółka BTR Automotive należy do międzynarodowego koncernu BTR Sealing System Group, działającego w Niemczech i Hiszpanii. Inwestować będzie w podstrefę wałbrzyską i dzierżoniowską. W Wałbrzychu, gdzie firma do 2001 roku planuje zainwestować 22 mln zł i zatrudnić 300 osób (już w przyszłym roku 125 osób) produkowane będą gumowe węże do samochodowych układów chłodzenia i klimatyzacji. Natomiast w podstrefie dzierżoniowskiej powstanie zakład, w którym produkowane będą uszczelki do drzwi i szyb. Do końca roku 1998 w Dzierżoniowie BTR zatrudni 45 osób, do końca 2002 roku - 640 pracowników. Niemcy zainwestują w dzierżoniowskiej podstrefie 120 mln zł.
Zanim jednak niemieckie koncerny wejdą na polski rynek, muszą otrzymać zezwolenie na inwestowanie w WSSE, oraz podpisać akt notarialny. Firma Grossmann zezwolenie otrzyma już dziś (23 grudnia). BTR Automotive będzie musiało poczekać stycznia przyszłego roku.
Również w styczniu powinny zakończyć się negocjacje z pierwszym inwestorem dla podstrefy kłodzkiej. W toku są także rozmowy z firmą, która planuje rozpoczęcie działalności w podstrefie noworudzkiej.
Bartłomiej Dwornik--> 23 grudnia 1997

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo