Gazeta Wyborcza, styczeń 1998

Byle do niedzieli
NARTY. Sytuacja w Sudetach
Załamanym właścicielom wyciągów zaświeciła wreszcie iskierka nadziei. Synoptycy zapowiadają obfite opady śniegu od niedzieli. Czeskie prognozy pogody są jeszcze bardziej optymistyczne - śnieg ma spaść już w sobotę.

Tegoroczna zima nie rozpieszcza miłośników narciarstwa. Od dłuższego czasu w górach nie było śniegu, a tym samym warumki do uprawiania narciarstwa były praktycznie żadne. Na szczęście, synoptycu zapowiadają opady śniegu.

Zieleniec
Leżący tydzień temu na stokach śnieg zdążył już dawno stopnieć. Trasy narciarskie znów świecą pustkami, a turyści masowo poodwoływali rezerwacje na ten tydzień. Jednak w czwartek po południu temperatura spadła w Zieleńcu do zera, a niebo zasnuły ciężkie, śniegowe chmury. - Niech już zaczną sypać - niecierpliwili się szefowie ośrodków rekreacyjnych. - Wyciągi są cały czas gotowe do akcji. Mogłyby wreszcie zacząć na siebie zarabiać.

Rzeczka
Nie ma śniegu, dla armatek jest wciąż za ciepło, gestorzy turystyczni liczą rosnące z każdym dniem straty. - To jest istny krach - rozpacza Kazimierz Kruk z walimskiego Zakładu Usług Turystycznych. - Warunki do jazdy są żadne.
Wszyscy z niecierpliwością czekają na niedzielę. Wtedy ma zacząć sypać.

Sienna
Brak śniegu od początku roku skutecznie sparaliżował cały ośrodek Czarna Góra. Ani jeden narciarz nie pojawił się na stokach. Wszyscy liczą na to, że prognozy synoptyków się sprawdzą i od niedzieli będzie na czym szusować. Jeśli faktycznie biały puch wreszcie pojawi się w Siennej, już w przyszłą niedzielę odbędzie się pierwszy slalom gigant z cyklu "O puchar burmistrza Stronia Śląskiego".

Bystrzyca Kłodzka
Warunki narciarskie są tu równie beznadziejne, jak w całym województwie. Ani w Nowej Bystrzycy, ani Międzygórzu, ani nawet w Spalonej nie ma ani grama śniegu. - Zazdrościmy Japończykom - wzychają w Bystrzyckim Centrum Kultury Fizycznej. - Mają tyle śniegu. Mogli by się podzielić.
Również w gminie Bystrzyca z utęsknieniem patrzą w kalendarz. Temeperetura waha się wprawdzie w okolicach zera, ale prawdziwa zima ma wrócić dopiero w niedzielę.
Bartłomiej Dwornik--> 17 stycznia 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo