Gazeta Wyborcza, styczeń 1998

W drodze na wyżyny
RAJDY. Nasza załoga
Iwona Bernacka i Robert Nowosiad wspólnie szaleją po rajdowych trasach od półtora roku. W ubiegłym sezonie załoga z Wałbrzycha, jeżdżąca samochodem fiat cinquecento sporting sięgnęła po tytuł Rajdowych, Samochodowych Mistrzów Wałbrzycha.
W tym roku w barwach Automobilklubu Wałbrzyskiego i pod patronatem prasowym "Gazety Wyborczej" walczyć będą o mistrzostwo Polski.
Robert ma 22 lata, Iwona jest o rok młodsza. Razem jeżdżą półtora roku. Z każdym startem ich wyniki są coraz lepsze. W klasyfikacji generalnej po czterech zorganizowanych przez Automobilklub Wałbrzyski eliminacjach do Mistrzostw Wałbrzycha nie mieli sobie równych, choć zacięta walka o palmę pierwszeństwa trwała do ostatnich OS-ów.
- Sami nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu - mówi Robert. - Przed sezonem marzyliśmy o pierwszej trójce. Z czasem nasze ambicje zaczęły rosnąć.
Pierwsze szlify jako kierowca Robert zbierał już jako dziecko. - Siadałem ojcu na kolanach i jeździliśmy razem - wspomina. - Sam jeżdżę od 15 roku życia. W rajdach popularnych startuję od czterech lat.
Pierwszą rajdówką Roberta był fiat 126p, którym szalał po rajdowych pętlach w Świdnicy. Trzy lata temu swoich sił w tych samych zawodach spróbowała poraz pierwszy Iwona. - Przygodę z rajdami zaczynałam za kierownicą - opowiada. - Bez wiedzy rodziców pożyczyłam ich samochód i wystartowałam - śmieje się.
Półtora roku temu Iwona i Robert postanowili, że będą jeździć razem. Robert zasiadł za kółkiem, Iwona objęła funkcję pilota. Zaczynali ściganie w Świdnicy, później wystartowali w Misztrostwach Wałbrzycha. Jako forlauferzy jeździli z numerem 000 w Rajdzie Elmot. W połowie grudnia wystartowali w Rajdzie Okręgowym we Wrocławiu.
W swojej klasie, poniżej 2000 cm sześć byli najlepsi. - Stawka była bardzo silna - opowiada Robert. - W wyższej klasie startowali tacy kierowcy jak Kuchar, Wierzbołowski czy Ratajczak. Można było podpatrzyć ich technikę i trochę się nauczyć.
Pasmo sukcesów wałbrzyskiej załogi umożliwiło im start w przyszłorocznych rajdowych Eliminacjach Mistrzostwach Polski, oraz w tzw. Pucharze Cinquecento. Iwona Biernacka i Robert Nowosiad wystartują w barwach Automobilklubu Wałbrzyskiego i "Gazety Wyborczej". Będziemy na bieżąco informować o wynikach uzyskiwanych przez "naszą" załogę. Pierwszy oficjalny start Iwona i Robert planują rozpocząć sezon w lutym, podczas Rajdu Zimowego w Kotlinie Kłodzkiej, I Eliminacji Rajdowych Mistrzostw Polski.
Bartłomiej Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo