Gazeta Wyborcza, styczeń 1998

Nareszcie zima
NARTY. Sytuacja w Sudetach
Po wielu tygodniach oczekiwania narciarze mogą się cieszyć. W górach nareszcie zaczął padać śnieg.

Bardzo dobre warunki śniegowe są w województwie wałbrzyskim. W jeleniogórskiem śniegu jest mniej, ale część nartostrad jest czynna.

Rzeczka
Podczas weekendu spodziewana jest inwazja narciarzy. Aby przygotować się na ich przybycie po stokach hulają ratraki. W sobotę oficjalnie ruszy wszystkie siedem wyciągów. 25-centymetrowa warstwa śniegu powinna bez problemu wytrzymać do przyszłego tygodnia, tym bardziej, że w Rzeczce wciąż prószy z nieba, a w sobotę zacznie wreszcie prószyć z armatek na Wielkiej Sowie.
Stacja Narciarska Rzeczka powiększyła się tym czasem o trzy kolejne wyciągi na północnym stoku Wielkiej Sowy. Na blisko dwukilometrowej, oświetlonej trasie w miejscowości Rościszów-Potoczek leży aż 50 cm śniegu.

Zieleniec
Śnieg, zgodnie z prognozami leży już od niedzieli. Miłośnicy białego szaleństwa wyżywają się na wszystkich 19 trasach zjazdowych. Śniegu napadało do czwartku prawie 30 cm. Biały puch jest w Zieleńcu suchy, więc warunki du jazdy są dobre. Wybierając się na tu na narty warto jednak zabrać ze sobą gogle - śnieg wciąż pada i wieje dość silny wiatr.
Miejsc noclegowych w tym tygodniu jeszcze nie zabraknie, ale warto się pospieszyć z rezerwacją - zakusy na Zieleniec mają organizatorzy zimowego wypoczynku dla dzieci. Nieoficjalnie mówi się też, że przyjechać w Góry Bystrzyckie na narty ma zamiar Lech Wałęsa.

Bystrzyca Kłodzka
Oficjalne otwarcie sezonu narciarskiego zaplanowane jest na sobotę. Wtedy ruszy wyciąg w Spalonej i oba orczyki w Międzygórzu. Wszystkie trasy są oświetlone. W Bystrzyckim Centrum Kultury Fizycznej zapewniają w związku z tym, że jeździć będzie można do późnego wieczora. Wyciągi będą czynne "do ostatniego chętnego". 20 centymetrów już leżącego śniegu i pokaźny, nieprzerwany desant "z góry" spowodował, że po rezerwacje dozgłaszają się narciarze z całego kraju, od Wrocławia po Szczecin.
Nie wiadomo czy uda się uruchomić wyciąg w Nowej Bystrzycy. Tamtejsza trasa nie została jeszcze odebrana przez inspektorów, więc szusowanie stoi pod sporym znakiem zapytania.

Sienna
Choć na stokach przy ośrodku Czarna Góra leży prawie 15 cm śniegu, wszystkie wyciągi stoją bezczynnie. Aby narciarze mogli bezpiecznie śmigać po nartostradach, potrzeba aż 50 cm białego puchu. Na to trzeba jednak jeszcze poczekać przynajmniej tydzień.

Bartłomiej Dwornik--> 24 stycznia 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo