Gazeta Wyborcza, styczeń 1998

Przyjemne z pożytecznym
LEWIN KŁODZKI. Ochłodzi i ochroni
W Lewinie Kłodzkim koło Kudowy Zdroju dobiegają końca prace nad budową zalewu rekreacyjnego, który spełniać też będzie rolę zbiornika retencyjnego. - Połączyliśmy tym samym przyjemne z pożytecznym - podkreśla Ewa Ucińska, sekretarz gminy Lewin Kłodzki.
Projekty wybudowania zalewu w Lewinie sięgają połowy lat siedemdziesiątych. Wtedy też rozpoczęły się pierwsze prace. Początkowo miał to być tylko zbiornik retencyjny, ale wójt Jerzy Cierczek, który utworzenie zalewu postawił sobie za jedno z najważniejszych zadań, uznał, że mieszkańcom potrzebne jest też miejsce rozrywki. Dziś władze gminy mogą się już pochwalić sukcesem. Lewiński zalew na potoku Klikowa ma 4,5 ha. Składa się z trzech połączonych ze sobą akwenów. Dwa z nich wejdą w skłąd tzw. części rekreacyjnej. - Na jednym będzie można się kąpać i pływać, drugi jest przeznaczony na rekreację techniczną, czyli rowery wodne i kajaki - wyjaśnia Ewa Ucińska. - Trzeci jest strefą ciszy. Zarybimy go, żeby i wędkarze mieli coś dla siebie. Wszystkie trzy akweny razem działają jak zbiornik przeciwpowodziowy.
Pierwszy etap prac zakończył się pod koniec listopada ubiegłego roku. - Do funkcji retencyjnej nasz zalew jest już gotowy - podkreśla Ucińska. - Jest tak zaprojektowany, że może padać bez przerwy przez dwa tygodnie i się nie przeleje. Teraz trzeba go jeszcze przygotować do zadań rekreacyjnych.
Władze Lewina Kłodzkiego planują duży rozmach, jeśli chodzi o atrakcje dla miłośników kąpieli. - Stawiamy wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego, a nawet amfiteatr. Budujemy też ścieżkę rowerową - wylicza Ewa Ucińska. - Naturalnie, jak to nad wodą, będą restauracje i bary, no i oczywiście duży parking dla turystów spoza miasta. Wszystko powinno być gotowe już w przyszłym roku.
Pieniądze na inwestycje - 17 mld starych złotych - pochodzą z kasy gminy, oraz ze środków uzyskanych od funduszu Phare. Część potrzebnych pieniędzy przekazał Lewinowi Kłodzkiemu wojewoda wałbrzyski.
Bartłomiej Dwornik--> 23 stycznia 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo