Gazeta Wyborcza, luty 1998

Dwa kilometry atrakcji
KLETNO. Jaskinia Niedźwiedzia znów otwarta
Dobiegły końca prace konserwatorkie w Jaskini Niedźwiedziej - największej jaskini w Sudetach. We wtorek (27 stycznia) rozpoczął się w Kletnie sezon i turyści znów mogą odwiedzać korytarze podziemnego labiryntu.
Odkryta w 1966 roku Jaskinia Niedźwiedzia zawdzięcza swą nazwę znalezionym w jej wnętrzu kościom żyjącego w okresie plejstocenu niedźwiedzia jaskiniowegoto. Trzypoziomowy system korytarzy i sal wydrążonych przez wodę w marmurowej skale, różnokolorowe, kalcytowe nacieki skalne i zwisające ze stropu heliktyty, wyglądające jak kamienne korzenie tworzą jeden z najciekawszych w kraju rezerwat przyrody nieożywionej.
Każdej zimy Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie przechodzi dwumiesięczne "badania techniczne". - Nasz obiekt musi mieć przerwę po intensywnym sezonie - wyjaśnia Marek Suszyński, dyrektor Zakładu Usług Turystycznych "Jaskinia Niedźwiedzia". - Duży ruch turystyczny podnosi temperaturę w jaskini, rośnie też ilość dwutlenku węgla. A to grozi degradacją szaty naciekowej.
Od początku grudnia w jaskini trwała konserwacja instalacji, a jaskinia przygotowywana była do nowego sezonu. Właśnie zima jest najlepszym okresem na chwilę oddechu dla podziemnego, skalnego labiryntu. - Niskie temperatury powodują, że parametry mikroklimatyczne szybciej wracają do normy - tłumaczy Suszyński. - Poza tym w zimie, oprócz okresu ferii, ruch jest najmniejszy.
We wtorek Jaskinia otworzyła swe podwoje dla zwiedzających. Pojawili się już pierwsi turyści. Blisko dwa kilometry podziemnych, marmurowych korytarzy we wnętrzu góry Stromej (1166mnpm) stanowią ogromną atrakcję. - W czasie zimowego i letniego szczytu odwiedza nas nawet osiem tysięcy osób miesięcznie - mówi z dumą dyrektor Suszyński. - W te ferie też liczymy na duży ruch.
Bilety do jaskini kosztują 8 i 12 złotych. Zanim jednak zdecydujemy się wybrać do Kletna, warto telefonicznie zarezerwować sobie termin zwiedzania. - Do jaskini wchodzą grupy 15-osobowe, więc jeśli ktoś nie umówi się wcześniej, może czekać na wolne miejsce nawtet kilka godzin - ostrzega Marek Suszyński. - Grupy zorganizowane praktycznie nie mają szans bez rezerwacji.
Terminy zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie zarezerwować można w Zakładzie Usług Turystycznych w Kletnie, tel. (074) 14 12 50.
Bartłomiej Dwornik--> 31 stycznia 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo