Gazeta Wyborcza, luty 1998

Inwazja na stoki
NARTY. Sytuacja w Sudetach. Czwartek, godz. 13.00
Amatorzy szusowania po białym pouchu corac tłumniej odwiedzają Sudety. Są jeszcze wolne miejsca noclegowe w Rzeczce i na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka. Ale w Zieleńcu nie wciśnie się nawet szpilki.

Poprawiające się z dnia na dzień warunki na stokach i rozpoczęte już w części kraju ferie zimowe łatwo dają się zauważyć na stokach. Sudeckie kurorty przeżywają prawdziwą narciarską inwazję.

Rzeczka
Wprawdzie Stacja Narciarska "Rzeczka" nie może narzekać na brak śniegu, ale warunki do jazdy na nartach są średnie. Na stokach Wielkiej Sowy leży go 25 cm. Przy schronisku "Bacówka" jest go wprawdzie więcej, ale ubijają go ratraki. Wyciągi po obu stronach góry działają jednak bez zarzutu. W nocy z czwartku na piątek wreszcie wytrzeliły śnieżne armatki przy ośrodku "Bartek". Drogi są przejezdne i utrzymywane w dobrym stanie, więc z dojazdem do Rzeczki nie będzie problemu. Na ten weekend ośrodki "Bartek" i "Bacówka" dysponują 34 wolnymi miejscami. Rezerwować je można pod numerem tel. 457-300.

Sienna
Warunki atmosferyczne wreszce umożliwiły wyciągom w ośrodku "Czarna Góra" na intensywną pracę. Pracują trzy z pięciu orczyków i karuzela narciarska dla najmłodszych. Na stokach Czarnej Góry leży 40 cm dobrego do jazdy śniegu, ale korzysta z niego niewielu narciarzy. Jak zapewniają w ośrodku, każdy kto pojawi się w Siennej, znajdzie dla siebie miejsce na trasach.

Zieleniec
Słoneczna pogoda służy nie tylko narciarzom. Na stokach Zieleńca, oprócz posiadaczy desek, pojawili się także zwolennicy zimowego opalania. Śniegu na stokach leży do 20 cm, a na tarsach narciarskich panuje tłok. Hotelarze i właściciele pensjonatów odbijają sobie straty z okresu świąteczno-noworocznego - miejsc w Zieleńcu praktycznie juz nie ma. Pracują wszystkie z dziewiętnastu wyciągów, lecz ledwo sobie radzą z tak ogromną ilością miłośników białego szaleństwa. Dla najmłodszych narciarzy zorganizowany został cykl zawodów o "Dziecięcy Puchar Orlicy w Slalomie". W ciągu najbliższego tygodnia odbędą się dwie edycje zawodów - 31 stycznia i 7 lutego.

Bystrzyca Kłodzka
30-centymetrowa warstwa suchego śniegu i znakomita, bezwietrzna pogoda spowodowały, że coraz więcej narciarzy decyduje się na przyjazd do Spalonej. Wyciąg działa pełną parą, a właściciele wyciągu zpowiadają na najbliższy tydzień kilka ciekawych imprez. Już w piątek, 30 stycznia, o godz. 11.00 obok narciarzy pojawią się też miłośnicy saneczkarstwa, którzy wystartują w otwartym Slalomie Na Sankach. Również o godz. 11.00, tyle że w poniedziałek, 2 lutego, młodzi i starsi narciarze będą mogli zmierzyć się w Slalomie Gigancie o Puchar Ferii Zimowych, a 6 lutego o godz. 10.30 wystartują uczestnicy Pucharu Spalonej w Slalomie Gigancie.
W Nowej Bystrzycy i Międzygórzu na razie bez dużych imprez, ale warunki narciarskie są równie znakomite. Warstwa śniegu dochodzi do 30 cm, a orczyki tylko czekają na chętnych.
Jak zapewniają w Bystrzyckim Centrum Kultury Fizycznej, są jeszcze wolne miejsca w hotelech i pensjonatach.
Bartłomiej Dwornik--> 31 stycznia 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo