Gazeta Wyborcza, luty 1998

Slalomem i na czymkolwiek
WAŁBRZYSKIE. Jak Lech Wałęsa śnieg przyciągnął
Alpejski mikroklimat, 19 wyciągów, blisko granica i były prezydent RP to tylko niektóre atrakcje Zieleńca. Dawny ośrodek szkoleniowy AWF-u wyrasta na zimową stolicę Wałbrzyskiego.
Wąska droga, kilkanaście ośrodków wczasowych, sklep i kościółek. U podnóża Gór Orlickich poza sezonem mieszka ledwie 20 rodzin. Wraz ze śniegiem na Zieleniec spadają jak manna z nieba turyści. Podczas weekendów ich liczbę ocenia się na 2-3 tysiące. Jest to najwyżej w Wałbrzyskiem położone centrum sportów zimowych - 950 mnpm.
- We Wrocławiu plucha, gdzie indziej może śniegu nie być, ale tu jest zawsze - mówi ze znawstem pan Tomek. - No i mam niedaleko. Jedno co mogli by poprawić to drogę dojazdową.
Droga martwi właścicieli ośrodków wczasowych. - Posypują ją nie często. A jak już posypią, robią się straszne dziury - mówi Helena Wiśniewska z "Jagienki". Ponieważ droga jest wąska, musi być jednokierunkowa. Turystom zdarza się pojechać pod prąd. Policja musi codziennie kierować ruchem.
Turyści ściągają do Zieleńca, bo są tu idealne stoki do nauki jazdy na nartach. Nie ma skał, kamieni, najczęściej zjeżdża się po łąkach. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności i długości, liczą od 250 do 736 metrów. Są specjalne trasy dla dzieci i początkujących narciarzy. 5 z 19 wyciągów jest oświetlonych. Ceny za wjazd na górę wahają się od 0,70 do 1,20 zł w zależności od długości wyciągu.
W tej chwili w Zieleńcu w 13 ośrodkach jest 500 miejsc noclegowych. Ceny za dobę - 20-55 zł. W sezonie praktycznie nie ma wolnych miejsc. Noclegi trzeba rezerwować na jesieni. Potem wolne łóżko można znaleźć tylko przypadkiem, jak ktoś zrezygnuje.
- Z roku na rok rosną wymagania turystów i musimy podnosić standard pokoi - mówi właścicielka pensjonatu Helena Wiśniewska. - Praktycznie już wszędzie musi być łazienka z prysznicem. Ale np. ludzie nie chcą w pokojach telewizora. Musieliśmy je pozabierać na prośbę matek, które mówiły, że to jedyny sposób, żeby dzieci poszły na narty.
Zieleniec ma swoich stałych bywalców. - Jak już ktoś raz przyjedzie i zobaczy, jak tu jest, wróci - zapewnia Wiśniewska.
Były prezydent RP Lech Wałęsa przyjechał w tym roku do Zieleńca po raz trzeci. W najbliższą sobotę spotkają się w Zieleńcu amatorzy jazdy na czymkolwiek, slalomu równoległego i jazdy synchronicznej, będą wyścigi psich zaprzęgów, mistrzostwa dziennikarzy w slalomie, turniej śnigowej rzeźby i zabawy dla dzieci, konkurować będą ze sobą taskże burmistrzowie Turystycznej Szóstki. Początek o godz. 11.00. Imprezę zorganizowało Konsorcjum Turystyczna Szóstka, Agencja Rozwoju Regionalnego "Jedynka", i Urząd Miasta Duszniki Zdrój. Nasza "Gazeta" objęła Zieleniecki piknik patronatem prasowym. Spotkamy się z Państwaem w sobotę, niektórych z nas trudno będzie poznać - będziemy w strojach misiów polarnych.
GP, BARD--> 13 lutego 1998 (Weekend)

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo