Gazeta Wyborcza, luty 1998

Impas w rozmowach
WAŁBRZYCH. Czy kupcy zaostrzą protest
Nie doszliśmy jak dotąd do porozumienia - oznajmił po wczorajszym spotkaniu z władzami miasta Andrzej Wieczorek, reprezentujący wałbrzyskich kupców. - Za to pan Chwastek z firmy budowlanej ostrzegł nas, że nie ręczy za swoich robotników, którzy mogą użyć wobec nas siły.
Przedstawiciele kupców, którzy od ubiegłego wtorku blokują teren budowy hipermarketu Real, żądając zmiany jej lokalizacji, spotkali się wczoraj w południe z Zarządem Miasta i szefami firmy, która stawia pawilon. Spotkanie miało charakter roboczy i dziennikarze nie mieli na nie wstępu. Reprezentujący wałbrzyskie stowarzyszenia kupieckie Andrzej Wieczorek, Marek Kandyba i Jan Pawlaczyk, którzy godzinę później spotkali się z wojewodą Bolesławem Marciniszynem przyznali, że w rozmowach z miastem panuje impas. Dużo więcej uzyskali w Urzędzie Wojewódzkim. - Wojewoda wyznaczy osoby, które jeszcze raz skontrolują zgodność z prawem decyzji Urzędu Miejskiego - powiedział po spotkaniu rzecznik wojewody Piotr Michalski. - Jeśli okaże się, że decyzja o budowie hipermarketu była niezgodna z prawem, wojewoda ma prawo ją cofnąć.
Wyniki kontroli mają być znane w ciągu kilku najbliższych dni. Protestujący kupcy zapowiadają, że zadowala ich tylko zmana lokalizacji hipermarketu. Nie interesują ich propozycje rozwiązania konfliktu wysuwane przez koncern handlowy. - Real proponuje nam wynajęcie 1,5 tys. m.kw swojej powierzchni handlowej, tylko nie mówi ile to będzie kosztować - tłumaczył Marek Kandyba. - Za to zaznaczają, że nie będziemy tam mogli handlować tym, czym oni. A czym oni nie handlują?
Wałbrzyscy kupcy zapowiadają, że do chwili spełnienia ich postulatu blokady nie przerwą. - Jeśli nie zapadną korzystne dla nas decyzje, będziemy zmuszeni zaostrzyć formy protestu - ostrzegł Kandyba. - Jesteśmy w stanie zablokować ul. Wrocławską, główną drogę w mieście.
Dziś sprawą budowy hipermarketu zajmie się Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Na obrady zaproszono delegatów komitetu protestacyjnego, którzy jednak nie będą mieli prawa głosu. Handlowcy spotkają się też z radnymi 27 lutego podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, poświęconej sprawie Realu.
Bartłomiej Dwornik--> 24 lutego 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo