Gazeta Wyborcza, luty 1998

Tramwajem do Książa
WAŁBRZYCH. Powstanie tramwajowa linia retro
Pracownicy Zamku Książ będą wyrabiać sobie zezwolenia na prowadzenie traktora. Na tak nietypowy kurs prawa jazdy wybierają się po to, żeby już od kwietnia jeździć po uliach miasta kolejką w stylu retro.
Pierwsze wąskotorowe tramwaje pojawiły się w Wałbrzychu pod koniec ubiegłego stulecia. Pięć lini, obsługujących całe miasto funkcjonowało przez prawie 70 lat. W roku 1966 zjechał do zajezdni ostatni tramwaj, a jego miejsce zajęły trolejbusy i autobusy. Stalowe szyny zostały zdemontowane, a trakcje elektryczne trafiły na złom.
Tymczasem za sprawą przedsiębiorstwa Zamek Książ od połowy kwietnia tramwaje znowu zagoszczą na ulicach Wałbrzycha. Choć już nie na szynach, ale na kółkach, będą kursować między osiedlem Podzamcze a Zamkiem Książ, oraz po Książańskim Parku Krajobrazowym. Do Wałbrzycha przyjadą z wrocławskiej firmy świstak, która początkowo będzie też obie linie obsługiwać. Spalinowe, ale ekologiczne, stylizowane na XIX-wieczne lokomotywy ciągnące po dwa retro-wagoniki mogą stać się hitem nadchodzącego sezonu turystycznego. - Pomysł przywiozłem z Francji i Czech, gdzie takie kolejki robią prawdziwą furorę - chwali się Zbigniew Wojcieszak, prezes spółki Zamek Książ. - Myślę, że i u nas staną się przebojem.
Jak twierdzi prezes Wojcieszak, spalinowe ciuchcie nie będą zagrażać środowisku. - Mają katalizatory i spełniają najbardziej rygorystyczne normy ekologiczne - zapewnia.
Kolejka może jeździć po ulicach, ale aby zasiąść za jej kierownicą, potrzebne jest prawo jazdy kategorii T, czyli na traktor. - Dlatego będziemy wysyłać naszych pracowników na takie kursy - zapowiada Wojcieszak.
Wzdłuż trasy przejazdu kolejki staną specjalne wiaty z charakterystycznym obrazkiem Zamku Książ. Jeździć będą codziennie od 9.00 do 18.00.
Każdy tramwaj będzie zabierał jednorazowo stu pasażerów. Bilet ma kosztować 2 złote. Zbigniewowi Wojcieszakowi już teraz marzy się zorganizowanie całej sieci podobnych kolejek. - Jeśli pomysł chwyci, zamówimy jeszcze dwa tramwaje i puścimy je na trasie do osiedla Piaskowa Góra i do Świebodzic.
Bartłomiej Dwornik

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo