Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Szlaban do muzeum
ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE. Większy euroregion
Euroregion Glacensis w lutym powiększy się o gminę Ząbkowice Śląskie. Pod koniec stycznia ząbkowiccy radni jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do Związku Gmin Ziemi Kłodzkiej, polskiej części euroregionu.
Polsko-czeski Euroregion Glacensis istnieje od grudnia 1996 roku. W jego skład wchodzą gminy tworzące Związek Gmin Ziemi Kłodzkiej, oraz czeskie rejony Rychnov, Nachod, Usti nad Orlicą, Sumperk i Jesenik, które współpracują ze sobą na gruncie ekologii, turystyki, a także gospodarki. W połowie lutego, podczas posiedzenia władz całego euroregionu, grono to oficjalnie powiększy się o Ząbkowice.
- O przystąpieniu do Glacensis myśleliśmy już od dawna - przyznaje Krzysztof Kotowicz, sekretarz miasta i gminy Ząkowice Śląskie. - Poprzez jego międzynarodowy charakter chcemy przygotować ludzi do tego, że już niedługo szlabany trafią do muzeum a granice pozostaną praktycznie tylko na mapach.
Ząbkowice liczą, że dzięki euroregionowi wzrośnie ilość inwestycji i atrakcyjność gminy. - Perspektywy są szerokie. Euroregion skuteczniej puka do drzwi Brukseli niż pojedyncza gmina - uważa Kotowicz. - Łatwiej otrzymać środki na ochronę środowiska czy rozwój turystyki. Międzynarodowa wymiana młodzieży, imrezy kulturalne pozwolą na lepszą promocję Ząbkowic nie tylko w Polsce i Czechach, ale w całej Europie. Jako część euroregionu będziemy też znacznie bardziej atrakcyjni dla przedsiębiorców.
Koszt przystąpienia Ząkowic do Euroregionu Glacensis wyniesie około 6 tys. złotych rocznie. - To może się wydawać dużo, ale zdobytej wiedzy i doświadczenia nie da się przeliczyć na pieniądze - twierdzi Kotowicz.
Bartłomiej Dwornik--> 5 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo