Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Koła do prokuratora
WAŁBRZYCH. Sprzęt ratunkowy pod lupą PIH-u
Produkcja i sprzedaż kół ratunkowych przez wałbrzyską firmę Ekspert-W była niezgodna z przepisami, a ich używanie mogło narazić użytkownika na niebezpieczeństwo - czytamy w protokole pokontrolnym wałbrzyskiego PIH-u.
Przypomnijmy: 11 lutego inspektor Państwowej Inspekcji Handlowej Jadwiga Kujawa za pośrednictwem mediów ostrzegła przed używaniem kół ratunkowych produkowanych przez Ekspert-W. PIH twierdził, że koła nie mają atestu, więc nie powinny być w ogóle dopuszczone do handlu, gdyż mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ekspert-W sprzedał w ciągu roku ponad 400 kół. Grzegorz W., właściciel firmy, twierdził, że jego koła atest mają, a winna całego zamieszania jest firma, która ten atest mu przyznała.
PIH zajął się sprawą ponownie. W wyniku kontroli inspektorzy dopatrzyli się niezgodności cyklu produkcji i samych kół z Polskimi Normami. W protokole z kontroli można przeczytać, że koła produkowane przez "Ekspert-W" mają gwarancję na 1 rok, tymczasem zgodnie z Polską Normą, powinno być pięć razy tyle. Materiały użyte do produkcji, również kłócą się z Polską Normą. Na kołach brakuje daty produkcji. Z metki dowiedzieć się moża, że kóła przeznaczone są do użytku na wodach śródlądowych, czyli - zdaniem inspektorów - zarówno na jachtach, jak i na basenach. A do każdego z tych przypadków stosuje się inne normy. Dodatkowo, na podstawie dokumentacji firmy nie można stwierdzić, czy koła przeszły pełne badania techniczne.
Na podstawie kontroli, inspektorzy PIH podtrzymali swoją decyzję z ubiegłego miesiąca - koła nie miały prawa być wprowadzone do sprzedaży. Zapowiedzieli, że zawiadomią o sprawie Prokuraturę. Wojewódzki Inspektorat Państwowej Inspekcji Handlowej wniósł jednocześnie o wycofanie od nabywców wszystkich dotąd sprzedanych kół i przekazanie ich do oceny Polskiemu Rejestrowi Statków, instytucji upoważnionej do wydawania zazwoleń na ich produkcję i sprzedaż. Jeśli koła uzyskają pozytywną ocenę - wrócą na rynek.
Bartłomiej Dwornik, GP--> 5 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo