Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Budujemy mosty
WAŁBRZYCH. Zmiana organizacji ruchu
W nocy z piątku na sobotę pojawią się w Wałbrzychu nowe znaki drogowe. - Zmiana organizacji ruchu potrwa najwyżej do 30 kwietnia - obiecuje Andrzej Piękny, naczelnik Wydziału Funkcjonowania Miasta.
Przyczyną komunikacyjnego zamieszania jest wiadukt na ul. Wysockiego w Wałbrzychu, remontowany od września ubiegłego roku. Czynna jest tylko połowa jezdni, a ruch kierowany jest wahadłowo. Od soboty samochody cięższe niż 2,5 tony nie będą mogły już korzystać z tej drogi.
- Okazało się, że udostępniona dla ruchu część jezdni nie wytrzymała takiego natężenia. Jej stan techniczny jest coraz gorszy - wyjaśnia Piękny.
- Wiaduktem jeżdżą potężne TIR-y do Urzędu Celnego. Pod ich ciężarem nawierzchnia popękała, a dziś w szczeliny można już włożyć całą rękę - dodaje Wacław Żyndul, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych. - Eksperci z Wrocławia i Krakowa, którzy oglądali wiadukt, nie mogli uwierzyć, że w ogóle jeszcze stoi.
Jak twierdzi Żyndul, planowany remont nawierzchni, przerodził się w remont generalny całej konstrukcji. - To będzie zupełnie nowy most - przekonuje naczelnik.
Aby przyspieszyć prace remontowe, konieczne było drastyczne ograniczenie ruchu przez wiadukt. Tak więc samochody ciężarowe, zmierzające z centrum Wałbrzycha w kierunku dzielnicy Biały Kamień i Szczawna Zdroju będą jeździć drogą okrężną - ulicami: Sikorskiego, 1-go Maja, II Armii i Andersa. Autobusy linii 5, 10 i 14 z Placu Grunwaldzkiego jeździć będą ulicami: Kolejową, Mazowiecką, Kasprzaka, Reja, Ludową i Andersa. Przy ul. Reja 37 i Ludowej 33 i 1a staną tymczasowe przystanki na trasie Centrum-Szczawno Zdrój. W drodze powrotnej wsiąść do autobusów będzie można na przystankach przy ul. Andersa 76, oraz Ludowej 33 i 49.
- Czas przejazdu tymi trasami się nie zmieni, a na przystankach już w piątek pojawią się tabliczki informujące o zmianie tras - obiecuje Waldemar Dolega, kierownik Wydziału Ruchu wałbrzyskiego MZK.
Nieco bardziej skomplikuje się sytuacja autobusu linii 16, który dowozi pracowników Zakładów Górniczych "Julia" i pacjentów Przychodni Rejonowej nr 5 przy ul. Wysockiego.
Oprócz trasy, która od soboty biec będzie ulicami: Wysockiego, Kolejową, Mazowiecką, Kasprzaka, Reja, Andersa i Wysockiego i przystanków (identycznych, jak w przypadku linii 5, 10 i 14, oraz przystanków końcowych przy ul. Andersa i Konopnickiej), zmieni się również całkowicie rozkład jazdy. - "Szesnastka" kursować będzie co 20 minut, tak aby dowieźć ludzi na czas do pracy - zapewnia Dolega.
Uwagi dotyczące układu przystanków i rozkładu jazdy można będzie zgłaszać codziennie w godz. 6.45-14.45 w Biurze Ruchu MZK pod numerem telefonu 265-60.
Zmiana organizacji ruchu potrwa najwyżej do 30 kwietnia. - Wtedy ma zostać uruchomiona remontowana właśnie połowa wiaduktu przy ul.Wysockiego - zapewnia Piękny. - Jeśli pogoda dopisze, być może uda się skończyć prace jeszcze przed Wielkanocą.
Cały wiadukt ma być wyremontowany do końca czerwca. Nie wiadomo jednak, czy gminie starczy pieniędzy. Wacław Żyndul szacuje, że inwestycja pochłonie około 1,5 mln złotych. - Liczymy na pomoc wojewody. Bez niej może nam zabraknąć pieniędzy i prace staną - martwi się. - Wojewoda wprawdzie nieoficjalnie zadeklarował 300 tys. złotych, wciąż jednak czekamy na oficjalne potwierdzenie.
Bartłomiej Dwornik--> 5 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo