Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Okupacji nie będzie
ŚWIDNICA. Pozytywne decyzje rządu w sprawie Renifera
Minister obiecał, że nasze postulaty zostaną spełnione, dlatego nie będziemy blokować Urzędu Wojewódzkiego - informuje Lech Łuszkiweicz, szef NSZZ "Solidarność" świdnickiej wytwórni odzieży skórzanej Renifer. - Do poniedziałku całkowicie zawieszamy protest.
Załoga od ponad miesiąca okupowała należący do Skarbu Państwa zakład żądając wypłaty zaległych pensji, odwołania Zarządu i Rady Nadzorczej. W połowie lutego, dzięki interwencji wojewody Bolesława Marciniszyna, rząd odwołał prezesa i cały zarząd. Wtedy pojawił się nowy problem - nie było wiadomo, kto ma zarządzać spółką i negocjować umowy z kontrahentami. Firma traciła kontrakty.
We wtorek przedstawiciele Renifera spotkali się w Warszawie z wiceministrem skarbu Januszem Michalskim. Rozmawiali o fatalnej sytuacji finansowej firmy, domagali się też jak najszybszego powołania nowego zarządu. Od wyników warszawskich rozmów załoga uzależniała decyzję o zaostrzeniu form protestu. Pracownicy Renifera zapowiadali, że w razie niekorzystnych dla nich decyzji, od piątku zaczną okupację Urzędu Wojewódzkiego.
- Doszliśmy do porozumienia, minister Michalski obiecał szybkie decyzje w naszej sprawie - powiedział nam Lech Łuszkiewicz. - Dlatego zrezygnowaliśmy z okupacji Urzędu.
Rada Nadzorcza w przyszłym tygodniu wybierze nowy zarząd i prezesa. - Jest osiemnastu kandydatów na stanowisko prezesa. Są to ludzie z naszego regionu, a nie przywiezieni w teczce - podsumowuje wyniki rozmów Lech Łuszkiewicz. - Nam najbardziej odpowiadałby fachowiec, który zna się na branży.
Wyniki rozmów są na razie nieoficjane. Oficjalne stanowisko rządu znane będzie w poniedziałek. Do tego czasu załoga Renifera całkowicie zawiesza protest.
Bartłomiej Dwornik--> 6 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo