Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Bliskie spotkania z patronem
WAŁBRZYCH. Obchody Roku Mickiewiczowskiego
Mickiewicz i jego poezja są dla nas i naszych uczniów świętością - podkreśla Danuta Mysiak, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Wałbrzychu, którego uczniowie z okazji 200. rocznicy urodzin patrona szkoły przygotują m.in. spektakl teatralny.
Wałbrzyski Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Mickiweicza, zwany popularnie "Młynkiem" - od ulicy Młynarskiej, przy której się mieści - ma w Wałbrzychu nienajlepszą sławę. Wszystko dlatego, że trafiają tu tzw. "trudni" uczniowie, z którymi nie potrafią sobie poradzić nauczyciele i pedagogowie z innych szkół. - Zdaję sobie sprawę, że w podstawówkach naszą szkołą straszy się dzieci - kiwa głową dyrektor Danuta Mysiak. - Ale nasza młodzież jest zdolna i dużo potrafi, pod warunkiem, że stworzy się jej możliwości i traktuje jak normalnych ludzi.
Właśnie takie możliwości postanowiła stworzyć uczniom "Młynka" polonistka Małgorzata Standzoń, przygotowując wraz z Ryszardem Węgrzynem, aktorem wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, przedstawienie "Spotkania z Mickiewiczem". Spektakl ten, 16 marca o godz. 10.00, na deskach Teatru Dramatycznego przy pl. Teatralnym 1 zainauguruje Rok Mickiewicza.
W gmachu przy ul. Młynarskiej 29 przez najbliższe 12 miesięcy Mickiewicza będzie można spotkać na każdym kroku. Na ścianach pojawią się obrazy i grafiki, w gablotach - wypracowania i wiersze. Dyrekcja postanowiła wyjść z obchodami poza własne mury. - Zaprosiliśmy na uroczystości wszystkie szkoły podstawowe i średnie z miasta, a ZSZ nr 1 pomoże nam w przygotowaniu programu artystycznego. 17 marca w Teatrze Dramatycznym wystąpią z przedstawieniem pt. "Bliskie spotkania z Mickiewiczem" - zapowiada Mysiak.
30 i 31 marca ponad 120 uczestników weźmie udział w Konkursie Recytatorskim. - Chętnych było znacznie więcej, dlatego trzeba było przeprowadzić eliminacje. W finale każdą szkołę będzie reprezentować dwóch uczniów - wyjaśnia Danuta Mysiak. - Każdy uczestnik otrzyma upominek, a na zwyciężców czekają atrakcyjne nagrody.
Marcową część obchodów finansuje szkoła, wspomagana przez Urząd Miesta. Kolejne imprezy z okazji Roku Mickiewicza uczniowie i nauczyciele ZSZ nr 3 planują na grudzień, kiedy to wypadają imieniny patrona ich szkoły.
Bartłomiej Dwornik--> 10 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo