Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Wyłazi sprężyna, obicie przecina
ZAKUPY. Za bubel odpowiada sprzedawca
Jeśli od nowego buta odkleiła się podeszwa, dopiero co kupione meble okazały się bublami, lodówka grzeje zamiast mrozić, a sprzedawca odsyła nas do producenta, trzeba mu stanowczo powiedzieć "nie" - radzi Agnieszka Sikocińska z Klubu Federacji Konsumentów w Wałbrzychu.
15 marca to Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji Klub Federacji Konsumentów przypomina, że działa i pomaga wszystkim, którzy czują się oszukani przez nieuczciwych sprzedawców. - Często zdarza się, że kupujemy buty za kilkaset złotych, a po kilku dniach odkleja się podeszwa, pęka skóra, albo łamie się obcas. Sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji, albo odsyła do producenta. Jeśli mamy paragon, wygraliśmy, bo zgodnie z prawem to sprzedawca odpowiada za sprzedany towar - przekonuje Sikocińska.
Z nowej wersalki wyłażą sprężyny i sypie się gąbka? Pękły drzwi szafy? W mieszkaniu jest chłodniej niż w lodówce? Ze ścian w łazience odpadają popękane, "najtrwalsze na świecie" kafelki? Śmietana smakuje jak zsiadłe mleko? Sprzedawca musi zwrócić nam pieniądze. - Zajmujemy się właśnie takimi przypadkami. Nieodpłatnie udzialamy porad prawnych, a nawet reprezentujemy w sądzie - mówi Agnieszka Sikocińska. - Ponad dwie trzecie prowadzonych przez nas spraw kończy się pomyślnie dla klienta.
"Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się"? Nieprawda. Buty i inne rzeczy niejadalne możemy reklamować do roku od chwili zakupu, artykuły spożywcze nawet na drugi dzień. Jest jednak jeden warunek. - Koniecznie trzeba zachować paragon. Bez niego nie ma szans na reklamację i zwrot pieniędzy - ostrzega Sikocińska. - Ludzie o tym niestety nie wiedzą i tracą narwy i gotówkę.
Na pomoc i radę Federacji Konsumentów może liczyć każdy. W Wałbrzychu KFK przy al. Wyzwolenia 24 pokój 33 czynny jest od wtorku do piątku od 9.00 do 14.00. Pod numerem telefonu 250-81 wew. 290 dyżuruje też radca prawny.
Bartłomiej Dwornik--> 13 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo