Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Strategiczne dolary
ŚWIDNICA. Prosta strategia Greenbrier'a
Amerykański koncern Greenbrier Companies Inc. zainwestuje w Fabryce Wagonów "Świdnica" około 8 mln dolarów i przejmie większościowy pakiet akcji.
Amerykanie ludzi zwalniać nie będą, a świdnickimi wagonami chcą zawojować Europę. - Dotarł wreszcie do nas Plan Marshalla - żartował wczoraj wojewoda Bolesław Marciniszyn.
Greenbrier to jeden z największych dostawców sprzętu i usług dla kolei w Stanach Zjednoczonych i Kanady. Trzy tysiące pracowników konstruują i remontują wagony kolejowe i barki rzeczne. Roczne przychody koncernu przekaraczają 430 mln dolarów.
Dwa dni temu, w Warszawie Greenbrier podpisał umowę z III Narodowym Funduszem Inwestycyjnym, który dotychczas miał w FWŚ większość udziałów. Amerykanie wykupią 60 proc. akcji fabryki, III NFI będzie miał 33 proc. akcji.
Wczoraj przedstawiciele Greenbrier'a przyjechali do Świdnicy aby wspólnie z zarządem spółki przedstawić władzom miasta, województwa i mediom plany rozwoju fabryki.
- Nasza strategia w Świdnicy będzie prosta: budować wagony i sprzedawać je na wschód i zachód - zapowiedział Mark Hungerford, prezes Greenbrier Europa. - Lokalizacja w Polsce jest do tego idealna.
Ubiegły rok świdnicka fabryka zakończyła stratami. Sprzedała zaledwie kilkadziesiąt wagonów, co w efekcie spowodowało redukcję zatrudnienia z 1000 do 550 osób. - Teraz, kiedy mamy inwestora strategicznego, zwolnień grupowych już nie będzie - zapewnił Artur Brudecki, prezes zarządu FWŚ.
W zamian za większościowy pakiet akcji świdnickiej spółki Greenbier zapłaci 8 mln dolarów, przekaże własne technologie i licencje. - Będziemy produkować kilka tysięcy wagonów rocznie. Połowa z nich pójdzie na eksport do Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - przekonywał Hungerford. - W USA Greenbrier kojarzony jest z najwyższą jakością. Fabryka Wagonów w Świdnicy będzie miała taką samą markę w Europie - obiecał Clark Wood z Greenbrier Companies.
Fabryka Wagonów "Świdnica" jest pierwszą inwestycją Greenbrier'a w Europie Środkowo-Wschodniej. Koncern planuje w najbliższym czasie utworzyć spółkę leasingową w Rumunii, gdzie partnerem miałyby być Narodowe Koleje Rumuńskie. - Chcemy też stworzyć w Rumunii zakład modernizacji i naprawy taboru kolejowego. Liczymy, że w przyszłości polski i rumiński zakład ze sobą ściśle współpracowały - stwierdził Clark Wood.
Bartłomiej Dwornik--> 18 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo