Gazeta Wyborcza, marzec 1998

Trzy dni sześciu strun
Festiwal gitarowy w Kłodzkim Ośrodku Kultury
Przez trzy najbliższe dni gitarową stolicą Polski będzie Kłodzko. Wirtuozi sześciu strun zademonstrują swoje nieprzeciątne możliwości podczas największego w Polsce festiwalu gitarowego "Gitariada'98". "Gazeta" sprawuje nad festiwalem patronat prasowy.
- Festiwal będzie miał trzy oblicza: muzyczny, wizualny i edukacyjny - zapowiada Witold Kozakowski z Kłodzkiego Ośrodka Kultury, "ojciec chrzestny" Gitariady. - Chcemy zaproponować publiczności coś nowego, sztukę bez agresji, choć nie pozbawioną przecież emocji i napięcia.
Gitarowy maraton zdominuje kultura rodem z Hiszpanii - ojczyzny gitary. - Nie ograniczamy się do samej muzyki. Swoje fotografie zaprezentuje na przykład Carme Puertolas Cibrian, studentka Uniwersytetu w Barcelonie, która wykorzystuje w swoich pracach technikę komputerową. Będą prezentacje filmów wideo, poświęconych gitarze, nie zabraknie też warsztatów, prowadzonych przez najlepszych dolnośląskich nauczycieli - zapowiada Kozakowski.
Festiwal rozpocznie się od mocnego uderzenia. 20 marca o godz. 17.00 w Sali Rajców kłodzkiego Ratusza w inauguracyjnym koncercie "Gitarą i słowem" wystąpią Krzysztof Pełech (gitara) i Magdalena Żuk (śpiew). Całość słowem okrasi hrabia Wojciech Dzieduszycki. - Będzie można usłyszeć zarówno utwory klasyczne, jak i niecodzienne aranżacje kompozycji fortepianowych wykonanych na gitarze - zachęca Witold Kozakowski.
Drugiego dnia Gitariady w Kłodzku królować będzie duch edukacji. Najpierw pokazowej lekcji gry na gitarze udzieli prof. Marek Zieliński, nauczyciel wrocławskiego Liceum Muzycznego, który "wychował" wielu znakomitych gitarzystów. Najmłodsi uczniowie prof. Zielińskiego wystąpią o godz. 12.00 w Szkole Muzycznej z koncertem "Pod skrzydłami mistrza". Latynoskie klimaty wrócą o godz. 13.00, kiedy z koncertem "Suita dziecięca Jorge Cardoso" wystąpi Krzysztof Nieborak z Koszalina, redaktor kwartalnika "Gitara". - Będzie też element teatralny. Teatro Adentro, czyli uczniowie XXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cervantesa z Warszawy wystąpią w spektaklu "Nieskończony Lorca" w oryginalnej wersji językowej, w sobotę o godz. 16.00 - zapowiada Kozakowski. Wystawa Carme Puertolas Cibrian zostanie otwasrta w sobotę o godz. 17.00 w ramach 76. Kłodzkiego Wieczoru Artystycznego w Galerii Sztuki KOK. Recital da Waldemar Gromolak. Apogeum to koncert "Viva flamenco" o godz. 20.00 w KOK-u.
Gitariadę zamknie w niedzielę duet Marek Długosz & Kamil Bartnik, kameralnym koncertem klasycznych i własnych kompozycji w kawiarni KOK.
Od soboty w Kłodzkim Ośrodku Kultury prezentowane będą gitary firmy Defil z Lubina. Każdy, kto pod wpływem popisów zawodowców poczuje w sobie żyłkę artysty, będzie mógł spróbować swoich sił i popisać się własnymi możliwościami. Gdyby ktoś czuł się jednak niepewnie, będzie mógł kupić podręcznik.
Organizatorzy, czyli Witold Kozakowski i Bogusław Michnik - dyrektor KOK, liczą na duże zainteresowanie festiwalem. Nie bezpodstawnie - bilety i karnety rozchodzą się jak świeże bułeczki. - Gitariada skierowana jest do każdego. Na koncerty mogą przyjść całe rodziny, bo muzyka gitarowa nie zważa na wiek - podkreśla Kozakowski.
Dodatkową atrakcją dla publiczności będzie możliwość wygrania profesjonalnej gitary. Oczywiście hiszpańskiej. W losowaniu wezmą udział posiadacze karnetów. Szczęśliwca poznamy po niedzielnym koncercie duetu Długosz & Bartnik.
Karnet na wszystkie koncerty kosztuje 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), karnet na sobotnią część edukacyjną - 5 zł. Za bilety na poszczególne koncerty trzeba zapłacić 7 zł (ulgowy - 5zł). Więcej kosztuje tylko koncert "Viva flamenco" - wejście kosztuje odpowiednio 9 i 5 zł. Bilety i karnety można kupić w Kłodzkim Ośrodku Kultury.
Bartłomiej Dwornik--> 20 marca 1998

« powrót do archiwum


wszystko o mediach: Reporterzy.info - media i dziennikarstwo